Nawigacja w kieszeni

Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że królem w kategorii zestawów do nawigacji satelitarnej są systemy oparte o platformę Pocket PC. Ich popularność i wyższość nad urządzeniami dedykowanymi wyłącznie do nawigacji GPS wynika przede wszystkim z dużo większej ilości funkcji, które oferują tzw. „pokety”.

Rok 2000, który był początkiem produkcji PPC na szeroką skalę, szczęśliwie zbiegł się z datą odblokowania przez rząd USA sygnału GPS. Umożliwiło to każdemu posiadaczowi odpowiedniego urządzenia nieograniczone korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez nawigację satelitarną. W ciągu 5 lat komputery kieszonkowe stały się najtańszym i najlepszym rozwiązaniem do tego celu. – mówi Andrzej Sowiński, dyrektor generalny Działu Komputerowych Systemów Osobistych, Hewlett Packard Polska.

Dzisiaj coraz więcej producentów decyduje się na modyfikowanie swoich Pocket PC pod kątem systemów do nawigacji, z którymi będą później współpracować. Oferowana różnorodność funkcji i cen pozwala dostosować zestawy do potrzeb użytkowników. Kurierzy czy handlowcy już dawno docenili walory PPC z AutoMapą, która od kilku lat niezmiennie prowadzi w rankingach programów umożliwiających poruszanie się po polskich drogach z niespotykaną dotąd precyzją. Także biznesmeni mogą korzystać z rozbudowanych wersji komputerów kieszonkowych, pomagających im prawidłowo zorganizować wypełniony po brzegi harmonogram dnia oraz szybko i łatwo dotrzeć na kolejne ważne spotkanie.

Ponad połowa wszystkich Pocket PC zarówno w Polsce jak i w całej Europie kupowana jest z przeznaczeniem do mobilnej nawigacji GPS. W ubiegłym roku 2005 sprzedaż map cyfrowych na ten rynek wyprzedziła mapy do systemów fabrycznie montowanych w samochodach. Wszystko wskazuje na to, że trend ten jeszcze bardziej umocni się w bieżącym roku. A to za sprawą znacznie niższych cen, zdecydowanie częstszym aktualizacjom map i programów nawigacyjnych oraz większej funkcjonalności rozwiązań mobilnych.