NBP: FCL nie jest potrzebna

Zarząd NBP uważa, że obecnie nie ma potrzeby ubiegania się przez Polskę o przyznanie Elastycznej Linii Kredytowej (FCL). Jeśli jednak resort finansów uzna, że taki instrument jest konieczny, to NBP poprze starania rządu o jego uzyskanie – oświadczył wiceprezes NBP prof. Witold Koziński.

Aktualny stan rezerw dewizowych upoważnia do stwierdzenia, że stanowią one wystarczający bufor bezpieczeństwa dla systemu bankowego w Polsce. Dostęp do elastycznej Linii Kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie jest również uzasadniony makroekonomicznymi uwarunkowaniami sytuacji gospodarczej w Polsce. Dlatego też zarząd NBP stoi na stanowisku, iż obecnie nie jest zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy Elastycznej Linii Kredytowej – oświadczył prof. Witold Koziński w środę, 5 maja, podczas spotkania z dziennikarzami.

Wiceprezes NBP przypomniał, że obecnie rezerwy walutowe NBP wynoszą ponad 85 mld USD, a w ciągu ostatniego roku zwiększyły się o ok. 18 mld dolarów. – Dlatego też z punktu widzenia wielkości rezerw NBP, zarząd banku centralnego uważa, że nie ma potrzeby ich zwiększenia. Ponadto NBP może w tej chwili postawić do dyspozycji banków ok. 13 mld dolarów, przy czym kwota ta nie jest obciążona żadnymi kosztami – powiedział prof. Koziński. – Tymczasem przyznanie przez MFW do dyspozycji Polski linii kredytowej w wysokości ok. 20 mld dolarów, kosztowało 52 mln dolarów, czyli ok. 182 mln złotych. Ta kwota została wliczona w koszty wyniku finansowego NBP – wyjaśnił.

Prof. Koziński zastrzegł jednak, że „w przypadku gdyby minister finansów uznał za zasadne uzyskanie przez Polskę dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej w związku z wystąpieniem czynników fiskalnych, mogących mieć wpływ na bilans płatniczy kraju, to Narodowy Bank Polski będzie gotów poprzeć starania rządu w tej sprawie”.


Pytany przez dziennikarzy, wiceprezes przyznał, że dotychczas Ministerstwo Finansów formalnie nie wystąpiło do NBP z pismem o wsparcie działań zmierzających do uzyskania nowej linii kredytowej z MFW.

Elastyczna Linia Kredytowa jest instrumentem MFW, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu finansowego w państwach o solidnych podstawach gospodarczych i finansowych. Dotychczas dostęp do FCL na okres 12 miesięcy otrzymały Meksyk, Polska i Kolumbia.

Polska podpisała porozumienie z MFW w sprawie linii kredytowej 6 maja 2009 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy postawił do dyspozycji naszego kraju kwotę ok. 20,6 mld USD. Polska jednak nie musiała korzystać z pieniędzy MFW.

Źródło: NBP