Newsweek Polska – piąta debata dla zdrowia gospodarki

Głównym tematem spotkania były aktualne problemy gospodarcze kraju i przyszłoroczny budżet. Sponsorem spotkania, współorganizowanego przez Centrum Multimedialne Foksal była firma KPMG.

Ekonomiści z trzech niezależnych ośrodków badawczych: Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz Centrum im. Adama Smitha ocenili w skali od -5 punktów do +5 punktów sześć wydarzeń gospodarczych z I półrocza 2004 roku, które ich zdaniem oddalają bądź przybliżają nas do 5% wzrostu gospodarczego. Tylko taki wzrost PKB umożliwia bowiem powstawanie nowych miejsc pracy. Suma wszystkich punktów, przyznanych przez instytuty stanowi wskaźnik „Trendu Gospodarczego Newsweek 2003”. W I półroczu 2004 roku wyniósł on + 30 punktów przy możliwej skali od -90 do + 90 punktów.

Sześć wytypowanych wydarzeń gospodarczych:

1. Rolnictwo beneficjentem wejścia Polski do UE

2. Podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i plany dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej

3. Uchwalenie przez Sejm ustawy o swobodzie gospodarczej.

4. Wprowadzenie PKO BP na giełdę

5. Obniżenie przyszłorocznego deficytu budżetowego przez ministra finansów do 35 mld zł na skutek wysokiego wzrostu gospodarczego i wysokich wpływów z podatków

6. Przeciwstawienie się Polski unijnym naciskom na podwyższenie podatków dla firm i zrównania ich z unijnymi.

Centrum im. Adama Smitha najniżej oceniło podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i plany dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej (-1 punkt). Najwyższą ocenę (+5 punktów) przyznano korzyściom dla rolictwa, płynącym z wejścia Polski do UE.

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych jako najbardziej negatywne wydarzenie uznało podniesienie stóp procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej i plany dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej (-2 punkty). Najwyżej oceniono (+5 punktów) decyzję rządu o wprowadzeniu PKO BP na giełdę.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową najniżej ocenił podniesienie stóp procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej i plany dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej (-1 punkt), a także obniżenie przyszłorocznego deficytu budżetowego przez ministra finansów do 35 mld zł na skutek wysokiego wzrostu gospodarczego i wysokich wpływów z podatków (-1 punkt.). Najbardziej pozytywnym wydarzeniem, spośród wytypowanych, jest według Instytutu decyzja rządu o wprowadzeniu PKO BP na giełdę.