NFZ nie otrzyma 700 mln zł na leczenie ofiar wypadków

Ubezpieczyciele już zapowiadają, że likwidacja podatku Religi nie spowoduje obniżenia wysokości, wcześniej podniesionych z tego powodu, składek OC.
Rząd się wycofał
– Nowelizacja wymaga szybkiego uchwalenia. Zakładamy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu trafi już do drugiego czytania – mówi Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.
Posłowie śpieszą się z zakończeniem nad nią prac, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami do 30 listopada minister zdrowia musi określić rozporządzeniem wysokość opłaty ryczałtowej wnoszonej co miesiąc przez firmy ubezpieczeniowe na kolejny rok. Obecnie wynosi 12 proc. od wartości obowiązkowych polis OC, jakie ubezpieczyciele mają podpisane z posiadaczami samochodów.
Jeżeli Sejm nie uchyliłby obowiązujących przepisów, minister musiałby określić wysokość ryczałtu na przyszły rok. A intencją rządu jest całkowita jego likwidacja.
– Podatek Religi nie będzie obowiązywał od stycznia przyszłego roku – mówi Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia wycofało się także z wcześniejszych planów, że w zamian za likwidację ryczałtu ubezpieczyciele zostaną zobowiązani do pokrywania rzeczywistych kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Mieliby to robić na podstawie faktur wystawionych przez szpitale i przychodnie Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
Oznacza to, że w ogóle nie będą przekazywać pieniędzy do NFZ.
O ile średnio wzrosły ceny obowiązkowych polis OC dla kierowców ? Dlaczego mogą jeszcze więcej wzrosnąć ? Dlaczego w praktyce wykorzystanie pieniędzy z tzw. podatku Religi okazało się mało realne ?
Dominika Sikora
Więcej: Gazeta Prawna 17.11.2008 (224) – str.8