Ministerstwo Gospodarki szykowało korzystne zmiany dla przedsiębiorców dotyczące m. in. kredytu technologicznego. Projekt zmian został jednak odesłany do poprawki. W konsekwencji nowe uregulowania wejdą w życie z kilkumiesięcznych opóźnieniem, lub nie będzie ich w ogóle – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolita”.
”– A przecież przedsiębiorcy i banki czekają na obiecane zmiany już od co najmniej pół roku – podkreśla Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich. Wszystko przez uwagi zgłoszone w ostatniej chwili przez Ministerstwo Finansów. Po miesiącach prac okazało się, że ma ono wątpliwości co do kluczowych zmian. Wedle obecnie obowiązujących zasad dotacja nie jest wypłacana przedsiębiorcy zaraz po zakończeniu inwestycji. Firma musi najpierw zacząć sprzedawać swój nowy produkt lub usługę, a wsparcie z Unii otrzymuje w transzach odpowiadających części uzyskanych przychodów. Nowela miała to zmienić i wprowadzić regułę – koniec inwestycji to jednorazowa wypłata pomocy” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.
”– Dla potencjalnych beneficjantów to bardzo istotne zmiany – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Szybciej wypłacona dotacja to mniejsze obciążenie kredytowe i więcej uwolnionych środków na inne projekty – przekonuje ekspert. Resort finansów nie widzi tych zalet. Zażądał wskazania szczegółowych korzyści oraz dodatkowego uzasadnienia w zakresie efektywności wykorzystania środków budżetowych. – Argumenty fiskusa brzmią dziwacznie. Przecież na zmianach kasa państwa ani nic nie traci, ani nie zyskuje – zauważa Starczewska-Krzysztoszek” – czytamy dalej.
Takie stanowisko budzi zdziwienie zarówno ekspertów, jak i przedsiębiorców. w czasach utrudnionego dostępu do środków na finansowanie inwestycji, Ministerstwo Finansów powinno dbać o to, aby przedsiębiorstwa w jak największej ilości dostawały unijne dotacje, a nie jeszcze je blokować. Niestety pozostaje nam tylko czekać na poprawę projektu i wejście nowych zasad w życie.
Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolitej”, w artykule Anny Cieślak pt. ”Resort finansów blokuje korzystne zmiany w dotacjach dla przedsiębiorstw”.
Źródło: Rzeczpospolita