Nie doceniamy kont walutowych

Prawie 100 proc. przedsiębiorców wymieniających walutę na potrzeby działalności gospodarczej i jedynie co 6. spłacający kredyt hipoteczny w obcej walucie posiada konto walutowe, wynika z badania przeprowadzonego przez TNS PENTOR na zlecenie Internetowykantor.pl. – „Wciąż nie doceniamy kont walutowych, a może po prostu nie wiemy, jak z nich korzystać” – mówi Łukasz Olek – współwłaściciel portalu Internetowykantor.pl

Przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, osoby spłacające kredyty hipoteczne czy wybierające się na zagraniczne wyjazdy zadają sobie pytanie: jak najbardziej zoptymalizować koszty wymiany walut? Jedną z opcji jest założenie konta walutowego. Jest ono też dobrym rozwiązaniem dla osób otrzymujących wynagrodzenie w obcej walucie, np. w euro czy dolarach. Na co zwrócić uwagę decydując się na otwarcie konta? Warto przeanalizować oferty różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszą dla naszych potrzeb.

 

Dzięki kontu walutowemu oraz karcie do niego za nasze transakcje bezgotówkowe nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty, np. podczas wyjazdów nie ponosimy kosztów przewalutowania, jeśli korzystamy z niego w kraju, w którym obowiązuje waluta naszego konta. Co ważne, oszczędzamy zarówno spread, jak i prowizję wynikającą z płatności przez konto złotówkowe.

 

Większość banków nie pobiera opłaty za założenie konta i jego prowadzenie. Konta takie nie są także oprocentowane. Różnią się jednak parametrami, które pozwolą na dopasowanie oferty do potrzeb konkretnego klienta.

 

– możliwość wydania karty płatniczej, koszty wydania i jej obsługi. Większość banków oferuje klientom karty przypisane do konta, dzięki którym można dokonać płatności za granicą oraz np. w zagranicznych sklepach internetowych. Z reguły wydanie karty jest bezpłatne. Dopiero po roku jej użytkowania pobierana jest opłata: miesięczna lub roczna – w zależności od banku. Najniższe stawki oscylują w granicach 5 zł/ 1 euro/ mc.

 

– koszty przelewów. W przypadku konta walutowego istotna jest kwota, na jaką dokonujemy przelewu oraz czy jest on wewnętrzny czy zewnętrzny. Koszt takiej operacji, w zależności od banku, mieści się widełkach od 0 zł – 250zł. Przy czym kwota 250zł jest to maksymalna opłata, jaką określa bank w przypadku przelewu dużej sumy pieniędzy.

 

– przyjmowanie wpłat z zagranicy. W przypadku otrzymywania np. wynagrodzenia w obcej walucie, sprawdźmy, czy bank nie pobiera prowizji za przelewy przychodzące. W większości jest to opcja bezpłatna, jednak część instytucji stosuje taką opłatę.

 

– obciążenie wypłaty z zagranicznego bankomatu. Dla osób podróżujących to szczególnie ważny parametr. Opłaty nakładane przez bank wahają się o 0zł (tu głównie w przypadku instytucji, które mają międzynarodowe oddziały) – do nawet 200 zł (w zależności od wysokości wypłaty).

 

– minimalna kwota na rachunku bądź minimalne wpływy, które pozwolą na bezpłatne utrzymanie konta. Kilka banków wymaga od klientów określonej wpłaty na konto w przeliczeniu na złotówki, bądź posiadania specjalnego kont osobistego.

 

– waluta konta. Parametr oczywisty. Banki z reguły oferują konta w czterech podstawowych walutach: EURO, USD, GDP, CHF. Jednak klienci bardziej wymagający i związani z innymi obszarami płatniczymi w ofertach kilku banków także znajdą coś dla siebie (np.: konta w rublach rosyjskich, koronach czeskich, dolarach australijskich, itp.)

 

Decydując się na założenie i prowadzenie konta walutowego zapoznajmy się dokładnie z tabelami opłat i prowizji, które dostępne są w każdym banku. Przeanalizujmy nasze potrzeby i do nich dopasujmy wszystkie parametry, tak aby konto walutowe było dla nas ułatwieniem, a nie obciążeniem.

 

Po założeniu konta walutowego otwiera się przed nami kilka ciekawych możliwości, jak na przykład opcja tańszego zakupu waluty. Kursy bankowe obciążone są spreadami, dlatego formą oszczędzenia, a dla niektórych nawet zarobku, jest korzystanie z kantorów internetowych. E-kantory to szybka i wygodna forma wymiany pieniędzy. Bez wychodzenia z domu dokonujemy przelewu do kantoru online i niedługo po transakcji otrzymujemy przelew zwrotny na nasze konto walutowe. „Internetowykantor.pl realizuje przelewy we wszystkich bankach, a w 16 największych ma swoje rachunki, co umożliwia obniżenie kosztu przewalutowania.” – mówi Łukasz Olek – współwłaściciel portalu Internetowykantor.pl” – „Najkorzystniej jest dokonać wymiany między kontami w jednym banku – wtedy koszt przelewu jest zminimalizowany. Nie oznacza to jednak, że mając konta w dwóch różnych bankach transakcja w Internetowykantor.pl jest niemożliwa. Należy po prostu zapoznać się z tabelą opłat dedykowaną konkretnemu bankowi/ podmiotowi.”- dodaje.

 

Rozwiązania proponowane przez e-kantory są odpowiednie dla osób ceniących sobie czas, bezpieczeństwo oraz poszukujących możliwości oszczędzenia. Procedura przeprowadzania transakcji jest bardzo prosta. „Wystarczy posiadać konto walutowe w dowolnym banku współpracującym m.in. z naszym portalem Internetowykantor.pl” – mówi Olek. „Następnie rejestrujemy się na stronie e-kantoru. Wysyłamy kwotę do wymiany na wskazane przez nasz system konto. Akceptujemy kurs wymiany i czekamy na przelew zwrotny”. 

Źródło: internetowykantor.pl