Nie można znaleźć 50 mld dol. z piramidy Bernarda Madoffa

Lista instytucji i dużych indywidualnych inwestorów, takich jak reżyser Steven Spielberg, producent filmowy Jeffrey Katzenberg, magnat na rynku nieruchomości Edward Blumenfeld czy wydawca Mortimer Zuckerman, obejmuje ponad 80 pozycji.

Ogólna liczba poszkodowanych jest dużo większa, bo pieniądze w zbudowanej przez Madoffa machinie finansowej lokowali np. członkowie żydowskich klubów działających w USA, a także indywidualni inwestorzy z Hiszpanii. Robili to, inwestując zazwyczaj pośrednio, przez fundusze, które lokowały pieniądze w piramidzie znanej jako Bernard L. Madoff Investment Securities.

– W czasach swobodnego przepływu kapitału, gdy pieniądze nie znają granic, także szwindle są globalne – zauważają zachodni komentatorzy i podkreślają, że przez lata nikt nie interesował się metodami działania piramidy, mimo że – jak dziś twierdzą media – już od jakiegoś czasu pojawiały się sygnały ostrzegawcze.

Na inwestycjach w Bernard L. Madoff Investment Securities ucierpiały finansowo znane banki – m.in. HSBC, Fortis, UniCredit, Santander – liczne amerykańskie organizacje charytatywne, zwłaszcza żydowskie, jak również inwestorzy arabscy.

Ucierpiała też reputacja banków, które lokowały pieniądze swoich klientów w piramidzie Bernarda Madoffa.

– Jeśli w pełni nie rozumiesz instrumentu, w który chcesz zainwestować, nie kupuj go – tę wypowiedź prezesa banku Santander cytują media i podkreślają, że gdy bank zdobywał nagrody, wykupywał całostronicowe ogłoszenia. Dziś bank twierdzi, że nie będzie kompensował swoim klientom szkód związanych z piramidą Madoffa. Klienci Santander stracili 3,3 mld dol.

Jaki był początek działalności Madoffa na rynku finansowym ? Co było podstawą jego działalności ? Kim są klienci Madoffa ?

Więcej: Gazeta Prawna 24.12.2008 (251) – forsal.pl – str.A11

Tomasz Świderek