Nie przeszkadzać: Forum Młodych Przedsiębiorców!

NIE PRZESZKADZAĆ! to hasło odbywającego się 1 czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Forum Młodych Przedsiębiorców „Młodzi Innowacyjni”.

Wydarzenie, zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą, ma na celu stworzenie młodym, odważnym przedsiębiorcom możliwości swobodnego wyrażenia uwag i opinii na temat klimatu biznesowego, w którym działają.

– Forum skierowane jest do młodych ludzi, którzy poprzez innowacyjne działania chcieliby osiągnąć sukces w biznesie. Spotkanie będzie także okazją do dyskusji na temat problemów, jakie napotykają młodzi przedsiębiorcy i co ich zdaniem należy zrobić, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju gospodarczego i jak najszybciej znieść ograniczenia hamujące wdrażanie nowych rozwiązań –  mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

– Forum Młodych Innowacyjnych to świetny pretekst do dyskusji na temat innowacyjności w polskiej gospodarce, o tym czym ona jest, a czym nie jest, o tym jaki może być nasz sposób na budowania innowacyjnej przedsiębiorczości i czego potrzebujemy żeby innowacja napędzała naszą gospodarkę. Stany Zjednoczone maja Silicon Valley, my nie mamy jeszcze swojej formuły i dzisiaj wydaje się, że wyzwania są bardziej po stronie naszej mentalności i podejścia do budowania biznesu niż po stronie braku dostępu do kapitału czy też braku naszego wykształcenia, formalnego czy też nieformalnego – przekonuje Marcin Beme, współtwórca firmy audioteka.pl.

Forum zainaugurowały wystąpienia Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prof. Leszka Balcerowicza. -Badania pokazują, że to wolnorynkowy kapitalizm, a nie etatystyczny interwencjonizm jest kluczem do wysokiej innowacyjności gospodarki i, w efekcie, do jej szybkiego rozwoju – uważa prof. Leszek Balcerowicz.

Dyskusja w trakcie Forum odbyła się w ramach trzech paneli: Biznes, Rozwój, oraz Finanse z udziałem naukowców, polityków, przedstawicieli administracji państwowej oraz przedsiębiorców. Specjalnie dla uczestników przygotowane zostały stanowiska do konsultacji z ekspertami, którzy m.in. wprowadzali w tajniki prawa gospodarczego, wyjaśniali jak skalkulować ryzyko biznesowe oraz jak efektywnie prowadzić biznes w sieci. Problemy młodych przedsiębiorców pomagali rozwiązywać przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędu Patentowego, Kancelarii Bird & Bird. W organizacji Forum Młodych Przedsiębiorców Młodzi Innowacyjni Krajową Izbę Gospodarczą wsparły także: Fundacja Kronenberga, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz IAB Polska.

– Stopa przedsiębiorczości młodych Polaków (poniżej 30 roku życia) jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów UE. Udział młodych przedsiębiorców wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 procent, o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE. Dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2011 jest rokiem szczególnej troski o nowopowstałe przedsiębiorstwa – start-up`y. Działania PARP w tym zakresie realizowane są w dwóch obszarach: informacyjno-doradczym – poprzez ogólnopolską sieć Punktów Konsultacyjnych tworzących Krajowy System Usług oraz dotacyjnym – poprzez wsparcie finansowe dla nowo powstałych firm, które realizujemy z funduszy europejskich, m. in. z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, oraz budżetu państwa, tak jak program „Bony na innowacje” – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza