Nie tylko plastik: najbardziej ekskluzywne karty płatnicze

Karty płatnicze zwykle kojarzą się nam z plastikiem – tworzywem tanim i wytrzymałym, ale pozbawionym wdzięku. Banki wydające karty dla najzamożniejszych klientów starają się by ich produkt jak najmniej przypominał przeciętną kredytówkę. Dlatego sięgają czasem po nadzwyczajne środki, a ostateczny efekt może wyglądać jak dzieło jubilera.


Rosyjski Sbierbank przygotował dla swoich kazachskich klientów niezwykłą Visę Infinite. To dosłownie złota karta – wykonana jest z żółtego kruszcu, a do zdobienia awersu wykorzystano 26 diamentów. Oferta skierowana jest do 100 najzamożniejszych klientów banku, a za przyjemność noszenia brylantów w portfelu trzeba będzie zapłacić około 100 tysięcy dolarów. Z tej kwoty 65 tysięcy to koszt wyprodukowania samej karty, a reszta zasili konto klienta.

Roczna opłata za obsługę karty wynosi 2 tysiące dolarów, a w zamian klient-VIP otrzymuje m.in. dostęp do usług concierge i pakietu przywilejów na lotniskach i w hotelach. Każdy z klientów otrzyma także pakiet startowy, na który składają się iPhone 5 i specjalny futerał do przenoszenia szczerozłotej karty. Niestety posiadacze kazachskiej Visy nie będą mogli wypłacać nią gotówki z bankomatów. Karta nie posiada paska magnetycznego, chociaż wyposażono ją w mikroprocesor. Dlatego też ma ona swojego plebejskiego towarzysza – zwykły plastik do używania na co dzień.

Złoto, diamenty, tytan

Visa Sbierbanku to pierwsza karta wykonana z czystego złota, ale diamenty jako ozdoba były już używane przez wydawców, nawet na kazachskim rynku. Cztery lata wcześniej, w samym środku finansowego kryzysu, Kazkommertsbank wydał pozłacanego MasterCarda inkrustowanego brylantami. Podobne luksusy zaoferował także Dubai First najzamożniejszym mieszkańcom okolic Zatoki Perskiej.

Podkreśleniu wyjątkowości karty służą nie tylko błyskotki, ale również tworzywa o niezwykłych właściwościach. Tytan upodobał sobie American Express, tworząc czarną kartę Centurion. Oprócz anodyzowanego metalu, w produkcji użyto włókien węglowych, w których wytłoczono dane użytkownika. Oba materiały wyróżnia lekkość i wytrzymałość, Centurion to niezniszczalny instrument płatniczy.

Niecodzienne tworzywa znalazły zastosowanie również na polskim rynku. Getin Noble Bank wydał w tym roku kartę MasterCard wykonaną ze stopu srebra i niklu. Jej specyficzną cechą, obok interesującego wyglądu, jest fakt, że w odróżnieniu od zagranicznych kart dla VIP-ów, jest kartą debetową.

Ekskluzywne karty różnią się od zwykłych plastików przede wszystkim tym, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka – zestawem dodatkowych usług, wysokością limitów, przywilejami w podróżach i opieką wydzielonych doradców. Niezwykły wygląd karty to sposób na przyciągnięcie uwagi klientów i wzbudzenie zainteresowania otoczenia. Wobec kredytówki inkrustowanej diamentami nikt nie pozostanie obojętny, dlatego lepiej jej strzec jak oka w głowie – można się spodziewać, że duplikatu karty bank nie wydaje za darmo.