Ze względu na swoje właściwości chemiczne i fizyczne złoto jest praktycznie niezniszczalne. Warto dowiedzieć się, co oznacza próba wybita na danym pierścionku czy obrączce albo jak sprawdzić czy biżuteria wykonana jest z prawdziwego złota.
– Kluczowym czynnikiem w wycenie złota jest jego próba. Najczystszy kruszec to ten o próbie 999,9. Zwykle wykonane są z niego złote sztabki inwestycyjne. Z kolei „czyste” złoto jest zbyt miękkim metalem, aby można było wykonywać z niego biżuterię. Dlatego zwykle przy jego produkcji wykorzystywane są stopy metali – mówi wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Piotr Wojda.
W przypadku wyrobów jubilerskich złoto najczęściej łączy się ze srebrem, przez co jego próba ulega obniżeniu. Powstały stop jest jednak znacznie bardziej odporny na zarysowania czy działanie innych czynników mechanicznych. Nieco bardziej brązowy kolor biżuterii jest dla nas informacją, że do utwardzania użyta została miedź.
– Oceniając czystość metalu w biżuterii używa się zwykle systemu karatowego. Najczęściej występujące produkty to wyroby 14-sto i 18-sto karatowe, które odpowiadają próbom 585 i 750. Natomiast próbie 999,9 odpowiada wartość 24 karatów – dodaje Piotr Wojda. Co ciekawe, Hindusi ze względu na tradycję i uwarunkowania kulturowe zwykle wykonują biżuterię z nieco czystszego złota, które najczęściej ma próbę 750.
Eksperci Mennicy Wrocławskiej wskazują kilka sposób na sprawdzenie czy pierścionek lub obrączką rzeczywiście wykonane są ze złota.
– Sprawdzając autentyczność złota możemy odwołać się do znanej od wieków metody Archimedesa. Ponieważ każdy metal ma swoją określoną gęstość, wykonując takie badanie należy nalać do kubka wodę destylowaną, zanurzyć przedmiot i sprawdzić ile cieczy zostało wyparte – mówi Piotr Wojda.
Inną powszechnie znaną metodą sprawdzenia czy rzeczywiście mamy do czynienia ze złotem jest poddanie go próbie z magnesem. Jeśli kruszec jest prawdziwy to nie będzie on przyciągany przez magnes.
– Warto zwrócić uwagę, że taka metoda nie nadaje się do potwierdzania autentyczności biżuterii, ponieważ magnes rzeczywiście nie przyciąga złota, ale tylko czystego o próbie 999,9. Jeśli przedmiot wykonany jest ze stopu, to traci tę właściwość – zauważa Piotr Wojda. Domowe metody nie dają jednak 100 proc. pewności, że dany metal to akurat czyste złoto. Dlatego warto korzystać z wiedzy specjalistów m.in. Mennicy Wrocławskiej, która bezpłatnie sprawdza autentyczność złota i sporządza jego wycenę
– Jesteśmy w stanie określić autentyczność zarówno sztabek, jak i biżuterii. W naszych oddziałach prowadzimy również skup wyrobów jubilerskich oraz złota inwestycyjnego – dodaje Piotr Wojda.
Źródło: Mennica Wrocławska