Niekończąca się fuzja banków Pekao i BPH

„Pekao SA dostarczyło już wszystkie materiały, o jakie prosił Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Nie oznacza to jednak, że GINB nie będzie żądał kolejnych wyjaśnień, szczególnie teraz, kiedy zmienił się szef nadzoru bankowego. Alfred Janc, nowy dyrektor GINB, na pewno zechce się zapoznać z dokumentami (to jest już kilka tysięcy stron) dotyczącymi fuzji.

Nie ma również co liczyć, że Komisja Nadzoru Bankowego rozpatrzy wniosek o połączenie banków przed rozwiązaniem kwestii umiejscowienia całego nadzoru. A decyzja, czy nadzór bankowy ma pozostać przy NBP, czy przejść do Komisji Nadzoru Finansowego, nie została jeszcze podjęta. Sejm na pewno nie zajmie się ewentualną nowelizacją prawa przed wakacjami. Po raz ostatni przed letnią przerwą posłowie będą obradować 6 lipca.” – pisze dziennik.

„Prace nad wnioskiem Pekao SA mogą się również przedłużyć ze względu na to, że Komisja musi sprawdzić, czy transakcja nie ma negatywnego wpływu na interes gospodarczy państwa. Nie wiadomo dokładnie, kto ma podjąć decyzję w tej kwestii: czy minister finansów czy skarbu czy może premier. Jakieś ciało musi się jednak wypowiedzieć.

KNB na pewno będzie też czekać na zakończenie negocjacji włoskiego UniCredit z amerykańskim GE Money w sprawie sprzedaży części BPH. Szczegółowe rozmowy zaczęły się w kwietniu. Andrea Moneta, członek zarządu UniCredit odpowiedzialny za spółki grupy w naszym rejonie Europy, mówił wtedy, że umowa z GE Money może zostać podpisana w maju.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa i UniCredit podpisały porozumienie w sprawie połączenia banków BPH i Pekao. Ustalono, że Bank BPH zostanie podzielony. Bank Pekao przejmie wszystkie firmy, które były obsługiwane przez centralę BPH, specjalne centra korporacyjne oraz część samej centrali tego banku. Do kontrolowanej przez włoski UniCredit grupy dołączą także BPH Bank Hipoteczny, Biuro Maklerskie BPH i BPH Leasing. Na sprzedaż została wystawiona natomiast sieć 200 placówek BPH. Wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia mini-BPH uzyskał amerykański GE Money. Oba banki zakładały wcześniej, że integracja prawna zostanie zakończona do końca III kwartału 2007 roku. Pełna integracja operacyjna miała nastąpić do sześciu miesięcy po prawnym podziale.

Więcej informacji w „Rzeczpospolitej”.