Nieprzerwany wzrost wydatków konsumpcyjnych w większości krajów UE w II kw.

Jak wykazuje Barometr wydatków konsumpcyjnych organizacji Visa Europe, kraje Unii Europejskiej odnotowały 2,5% wzrost wydatków konsumpcyjnych w II kw. 2011 r. (w skali rocznej).

Wydatki konsumpcyjne w drugim kwartale 2011 r. były wyższe o 2,5% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, utrzymując 2,5-procentowe tempo wzrostu odnotowane w pierwszym kwartale. Łączny wynik za pierwsze półrocze 2011 r. to najwyższy wzrost w okresie ostatnich pięciu lat – choć przewidywania na drugą połowę roku są mniej optymistyczne, ze względu na niedawne wydarzenia w Unii Europejskiej.

Wydatki konsumpcyjne wzrastały przez siedem kwartałów z rzędu, przy czym najwyższym tempem w II kw. może pochwalić się rejon Europy Środkowej i Wschodniej: dwucyfrowe stopy wzrostu uzyskano na Łotwie (12,6%) i w Estonii (10,2%), za którymi plasują się Czechy (8,9%), Polska (7%), Słowacja (6,6%) oraz Litwa (6,5%).

Wśród największych gospodarek UE, skromniejsze wyniki osiągnięto we Francji (2,6%) i w Niemczech (3,4%), podczas gdy Hiszpania zaskoczyła obserwatorów wzrostem o 4,3%. Wydatki konsumpcyjne spadły natomiast w przeżywających kłopoty „peryferyjnych” krajach UE, m.in. w Portugalii i Irlandii. W zaciskającej pasa Grecji, po całym roku znaczących spadków, poziom wydatków konsumpcyjnych w II kw. br. utrzymał się na zasadniczo niezmienionym poziomie.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe wykorzystuje rzeczywiste dane – a nie np. badania nastrojów – przy czym zostały one skorygowane tak, by uwzględnić zmiany w poziomie wydawnictwa kart Visa, w preferencjach konsumentów czy w stopie inflacji. Barometr dostarcza wiarygodnych informacji ekonomicznych, ponieważ daje najbardziej dokładny i wszechstronny wgląd w obraz faktycznych wydatków konsumpcyjnych na obszarze UE. Kartami Visa jest już opłacane jedno euro z każdych ośmiu wydawanych w Europie, dlatego Barometr – w odróżnieniu od badań opinii lub nastrojów w poszczególnych sektorach gospodarki – wiernie odzwierciedla rzeczywiste wydatki konsumpcyjne w Unii Europejskiej.

Całkowity (nieskorygowany) poziom płatności z użyciem kart Visa w II kw. br. wyniósł 254 miliardy euro, co oznacza kontynuację wzrostu w tempie dwucyfrowym; wzrost ten wyniósł 13,4% w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku.

Philip Symes, dyrektor ds. finansowych Visa Europe, powiedział – W kończącym się w czerwcu kwartale, mogliśmy zaobserwować stały wzrost na większości rynków. Te wyniki wydają się stać w sprzeczności z wydarzeniami ostatnich tygodni, takimi jak spadki na giełdach światowych czy kryzysowe rozmowy przywódców europejskich nt. zadłużenia publicznego. Trudno jest obecnie przewidzieć w jakim stopniu niedawne wydarzenia nadszarpną w przyszłości to optymistyczne nastawienie konsumentów.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe

Obecnie kartami Visa jest już opłacane ponad jedno euro z każdych ośmiu wydanych w UE, a udział kart debetowych w tych wydatkach przekracza 70%. Oznacza to, że Barometr daje wszechstronny i aktualny obraz wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe powstał w oparciu o dane o wydatkach dokonanych za pomocą wszystkich rodzajów kart Visa wydawanych w Europie: kredytowych, debetowych i przedpłaconych. Przygotowując Barometr, centrum informacji finansowej Markit opracowało model, który wykorzystuje dane o transakcjach kartami Visa z uwzględnieniem czynników korygujących.

Po pierwsze, został wyeliminowany wpływ wzrostu liczby wydanych kart Visa i obrotów realizowanych z udziałem tych dodatkowo wydanych kart. Po drugie, usunięto wpływ zmieniającej się skłonności konsumentów do korzystania z kart płatniczych, w oparciu o ocenę tendencji dotyczących wypłat gotówki z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych realizowanych z udziałem kart Visa. Wyeliminowano również wpływ inflacji, korygując dane o zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych tak, by otrzymać realną stopę zmian w wydatkach gospodarstw domowych.

W ostatnich latach obserwowano silną pozytywną korelację pomiędzy danymi o transakcjach zawieranych kartami Visa a publikowanymi później oficjalnymi danymi dotyczącymi wydatków konsumpcyjnych. Dane organizacji Visa obejmują znacznie szerszy obszar niż jedynie handel detaliczny – ze względu na coraz częstsze korzystanie z kart przy płatnościach za rachunki domowe (prąd, gaz, itd.) czy przy płatnościach podatkowych.

Pełny angielskojęzyczny tekst publikacji Visa Europe: Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej dostępny jest na stronie internetowej Visa, pod adresem: http://www.visaeurope.com/en/newsroom/reports/latest.aspx

Źródło: Message House