Nieprzychylne dane z raportu Banku Światowego

Co roku raporty te powstają zgodnie z takimi samymi wytycznymi dla wszystkich państw. Oceniane są regulacje prawne, a przede wszystkim wpływ na aktywność biznesową. Raport zawiera m.in. ocenę prawa pracy, możliwości pozyskania kredytu, ochronę inwestorów, podatki, przepisy upadłościowe, łatwość zakładania i zamykania firmy. Pod uwagę brane było 175 państw, niestety Polska spadła z miejsca 74 na 75.

Pierwsze miejsce w raporcie zajmuje Singapur. Najlepszym reformatorem ubiegłego roku okazała się Gruzja. Państwo to wprowadziło zmiany w przepisach dotyczących procedur licencyjnych, ochrony inwestorów, zatrudniania pracowników, uzyskiwania kredytów, obniżyło koszty wymiany handlowej i uprościło przepisy związane z zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce zmiany, jakie można zauważyć, to poprawa w zatrudnieniu pracowników oraz ochrona inwestorów. Niestety na spadek naszej pozycji przyczyniło się kilka istotnych czynników, takich jak: wysokie podatki, które wynoszą 55,6 proc. wynagrodzeń, podczas gdy na Łotwie wynoszą 38,7 proc.; rejestracja własności, która w Polsce trwa 197 dni, w państwach starej Unii 15, a w Norwegii 1 dzień; trudności dla przedsiębiorstw w uzyskaniu kredytu; czas egzekucji zobowiązań wynoszący 980 dni, natomiast w Holandii 48.

Raport pokazuje w sposób praktyczny, jak prowadzone są interesy w wybranych państwach, co powinno zmobilizować do poprawy. W związku z powyższym Ministerstwo Finansów proponuje zmiany odnośnie do przyspieszenia i uproszczenia postępowania sądowego w sprawach gospodarczych, rozszerzenia uprawnień tzw. referendarza sądowego, który ma odciążyć sędziów, oraz informatyzację sądów. Propozycji jest wiele, ale poprawy nie widać.