Wielu polskich inwestorów indywidualnych, szczególnie tych początkujących, decyduje się na lokowanie swoich środków w krajowe fundusze inwestycyjne. Pozwala to nabyć udziały w wielu aktywach nawet przy niewielkiej wartości inwestycji, a operowanie rodzimą walutą eliminuje
ryzyka związane ze zmianami w kursach. Zarządzający funduszami potrafią dokonać analizy jakościowej, ocenić aktualne otoczenie ekonomiczne i perspektywy danej branży oraz skalę pojawiających się zagrożeń i odpowiednio zareagować w naszym imieniu.
Obok zalet, fundusze mają też swoje wady, z których podstawową – mającą wpływ na finalny wynik inwestycji – są wysokie koszty związane z tym sposobem lokowania środków. Oprócz opłaty za zakup i/lub sprzedaż, często pobieranej przez dystrybutorów, każdy fundusz nalicza opłatę za zarządzanie (obecnie w Polsce jest to do 2% rocznie od wartości zainwestowanych aktywów). Dodatkowo, w większości umów widnieje także zapis o „success fee” – premii za sukces, kiedy ulokowane środki przyniosą zysk powyżej ustalonego poziomu. Tym samym suma opłat związanych z inwestycją w fundusze jest jedną z najwyższych w Europie, a co ważniejsze – znacząco obniża zysk klienta, a w skrajnych przypadkach nawet go niweluje. Dotyczy to szczególnie inwestycji długoterminowych, jakimi z zasady powinny być inwestycje w fundusze.
Na rynku pojawiły się jednak nowe rozwiązania obniżające koszt opłat za zarządzanie efektywnie ponoszonych przez klientów. W ofercie aplikacji inwestycyjnej WealthSeed redukcja opłaty za zarządzanie funduszami niektórych TFI sięga nawet 50%. Dla przykładu, inwestując 10 000 zł w fundusz Allianz Zrównoważony (opłata za zarządzanie 1,9%) można otrzymać zwrot 95 zł brutto w skali roku. Zmniejszenie kosztów o połowę w obecnym otoczeniu ekonomicznym i przy bardzo dużej zmienności rynków, może znacząco wpłynąć na wynik inwestycji, a nawet zdecydować, że ulokowane w ten sposób pieniądze przyniosą zysk, a nie stratę.
Widoczny jest także wzrost zainteresowania funduszami ETF, które są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie i pozwalają nabyć zdywersyfikowaną, pasywną inwestycję po dużo niższych kosztach. W ofercie WealthSeed klienci mają do dyspozycji blisko 600 ETF-ów z ekspozycją na indeksy rynkowe, regiony geograficzne, branże, surowce, firmy związane z ważnymi trendami, wszystkich najważniejszych emitentów jak BlackRock, Vanguard, czy State Street.
Źródło: WealthSeed