Noble Bank zadebiutował na GPW

W uroczystej inauguracji notowań spółkę reprezentowali:

– Henryk Pietraszkiewicz – Prezes Zarządu Noble Bank S.A.

– Leszek Czarnecki założyciel, główny akcjonariusz i Przewodniczącego Rady Nadzorczej GETIN Holding S.A.,

– Jarosław Augustyniak – Wiceprezes Zarządu Noble Bank S.A.

– Krzysztof Spyra – Członek Zarządu Noble Bank S.A.

– Maurycy Kühn – Członek Zarządu Noble Bank S.A.

Obecny był także – Michał Kowalczewski- Prezes Zarządu Domu Maklerskiego Mercurius, który pełnił rolę oferującego akcje spółki.

Na początku uroczystości Prezes Zarządu Giełdy Ludwik Sobolewski przywitał przybyłych gości reprezentujących 301 tegorocznego debiutanta.

Prezes spółki Noble Bank Henryk Pietraszkiewicz przedstawił w skrócie historię Noble Banku. W lutym 2004 z inicjatywy Leszka Czarneckiego i obecnych członków zarządu powstał Open Finance, który bardzo intensywnie rozwinął sieć i rozpoczął bardzo dynamiczną działalność operacyjną. W roku 2005 nastąpiła akwizycja banku, w latach 2005 i 2006 trwała budowa i organizacja nowego banku. W roku 2006 Noble Bank stał się właścicielem Open Finance, a w drugiej połowie roku 2006 rozpoczął działalność Noble Funds – Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. – Zarządy Noble Banku, Open Finance i Noble Funds TFI mają swoje strategie poszerzania oferty produktowej, świadczenia usług na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że będziemy satysfakcjonującą spółką dla inwestorów z punktu widzenia osiąganych wyników – stwierdził Prezes Pietraszkiewicz.

Leszek Czarnecki powiedział, że będąc dziś na debiucie Noble Banku i patrząc na zespół jego menedżerów nie ma innego określenia jak „american dream”. Prezes Czarnecki przypomniał, jak z nieco przypadkowego spotkania z Jarosławem Augustyniakiem, Krzysztofem Spyrą i Maurycym Kühnem przed czterema laty, narodził się wielki projekt instytucji finansowej i ten projekt, jako Open Finance, szybko stał się prężną i dochodową instytucją. – Po następnych dwóch latach udało nam się wzmocnić tę instytucję licencją bankową, dzięki przejętemu przez Getin Bank Wschodniemu Bankowi Cukrownictwa. Już wtedy oświadczyłem, że w ciągu dwóch lat wprowadzimy tę spółkę na Giełdę. Od tego czasu, a był to czerwiec 2005, nie minęły nawet dwa lata i jesteśmy na GPW jako unikalna organizacja finansowa w Polsce. Dziękując swoim współpracowników za dokonania ostatnich lat Prezes Czarnecki zacytował fragment swojego listu do akcjonariuszy z ostatniego Raportu Rocznego Getin Banku: Jesteśmy zespołem, którzy podobnie jak pionierzy bankowości z XVII i XVIII wieku, głęboko uwierzył, że bank to coś bardzo osobistego, gdzie poza usługą, pieniędzmi, sprzedaje się również cząstkę samego siebie, swojej wiarygodności, zaufania i prestiżu. Mając świadomość znaczenia naszych usług, nie zapominamy jednocześnie o kreatywności, o nowoczesnym i niekonwencjonalnym podejściu do finansów. To wielka przyjemność i przygoda pracować w takim zespole.

Informacje o działalności spółki

Noble Bank powstał na podstawie aktu zawiązania Wschodniego Banku Cukiernictwa SA z dnia 21.09.1990 r. Od 2006r. Emitent tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą dwie spółki w 100% zależne: NOBLE Funds TFI SA, OPEN FINANCE SA

Podmioty współpracujące przy sporządzaniu prospektu:

• Oferujący: Mercurius Dom Maklerski, Millennium Dom Maklerski

• Doradca Prawny: Domański Zakrzewski Palinka Sp.k.

• Organizator i Koordynator Oferty: Mercurius Financial Advisors Sp. z o.o.

• Biegły Rewident: ERNST&YOUNGU AUDIT Sp. z o.o.

Wyniki oferty publicznej:

W Publicznej Ofercie oferowano do 15.000.000 akcji serii H i sprzedawano 15.000.000 akcji serii G:

Otwarcie subskrypcji nastąpiło w dniu 15.05.2007 r., a przydział akcji i zamknięcie subskrypcji w dniu 24.05.2007 r.

Akcje oferowane były w transzach:

Transzy Kierowanej – 2.250.000 akcji serii H – bez redukcji,

Transzy Pracowniczej – 3.500.000 akcji serii H – stopa redukcji 34,48%,

Transzy Indywidualnej – 4.500.000 akcji serii H – stopa redukcji 92,43%,

Transzy Instytucjonalnej – 19.750.000 akcji serii G i H – bez redukcji.

W wyniku publicznej subskrypcji Emitent pozyskał 157,5 mln zł.

Środki pozyskane z emisji akcji serii H mają zostać przeznaczone na:

1) zwiększenie obecnych rozmiarów akcji kredytowej Noble Banku jako źródło jej finansowania,

2) wsparcie regulacyjnych wymogów kapitałowych w kontekście przewidywanego wzrostu akcji kredytowej, w szczególności zachowania współczynnika wypłacalności na bezpiecznym poziomie,

3) zdobycie większej wiarygodności kapitałowej wobec innych instytucji finansowych w kontekście przewidywanego pozyskiwania finansowania dłużnego.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej:

• Emitent jest filarem dla rozwoju działalności Grupy na rynku bankowości prywatnej,

• NOBLE Funds TFI SA uzupełnia ofertę usług i produktów, dostępnych w ramach bankowości prywatnej Emitenta, o usługę zarządzania aktywami oraz o możliwość inwestowania w fundusze inwestycyjne zarządzane przez specjalistów z Grupy,

• OPEN FINANCE SA jest brokerem produktów finansowych, zwłaszcza kredytów hipotecznych, funduszy inwestycyjnych oraz planów inwestycyjnych i lokat oraz współpracuje z 24 największymi polskimi bankami, z 16 towarzystwami funduszy inwestycyjnych, z 3 domami maklerskimi oraz z 3 towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Wynik finansowy (w tys. zł):

• 01.01.2004 r. – 31.12.2004 r. 44.252

• 01.01.2005 r. – 31.12.2005 r. (12.404)(MSFF)

• 01.01.2006 r. – 31.12.2006 r. 53.250 (MSSF)