Nordea, Allianz, Compensa z najlepszymi wynikami UFK

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe zaczynają nadrabiać spadki. Pomyślna sytuacja na Giełdzie Papierów Wartościowych w II kwartale br. pozwoliła zredukować rozmiar strat z całego poprzedniego roku. W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” ranking UFK w perspektywie krótkiej, ale i kilkuletniej.

Te fundusze, które w ciągu minionych kilkunastu miesięcy postawiły na agresywną strategię z możliwością dużych zysków, ale też niemałym ryzykiem, poniosły straty. Ocena UFK w krótkim czasie sprowadza się zatem właściwie do porównywania nie tyle dobrych wyników, co umiejętności minimalizowania strat.

W perspektywie ostatnich trzech lat, najlepsze wyniki osiągnęły te fundusze obligacji, pieniężne i gwarantowane, a zatem te, które obiecywały stabilny wzrost z nieco mniejszymi zyskami, ale też ograniczonym ryzykiem. 25,89 proc. zysku w ciągu trzech lat przyniósł swoim klientom fundusz Allianz Życie Obligacji, a 16,80 proc. – Nordea Życie Zrównoważony.

O zyskach z inwestowania w UFK można mówić jedynie w dłuższej, przynajmniej pięcioletniej perspektywie. Rekordziści osiągnęli zdumiewające wyniki 60-70 proc. zysku. Za przykład posłużyć może Nordea Życie Akcji (60,67 proc.), czy Nordea Życie Zrównoważony (54,75 proc.).Po raz kolejny okazało się zatem, że wytrwałość w inwestowaniu popłaca.

W perspektywie lat siedmiu, niektórym funduszom (głównie akcyjnym i mieszanym) udało się wypracować zysk nawet na poziomie wiższym niż 100 proc. Mowa chociażby o funduszach: Aviva Dynamiczny (dawniej Commercial Union) (157,23 proc.), Nordea Życie Akcji (143,97 proc.) czy Compensa Życie Akcji (123,11 proc.).

Jako generalnego oferenta najlepszych funduszy „Rzeczpospolita” wskazuje Nordea Życie, który osiągnął najlepsze wyniki za ostatni rok, trzy i pięć lat.

Szczegółowe zestawienie wyników UFK w dodatku „Moje Pieniądze” do dzisiejszej Rzeczpospolitej, s. D1-D3.

Informacji na temat ubezpieczeń szukaj w Dziale Ubezpieczenia Portalu Bankier.pl