Nordea Bank Polska partnerem pierwszego rankingu metropolitalności polskich miast

NORDEA METROX.2008 jest pierwszym polskim rankingiem, opracowanym na podstawie sieciowego podejścia do badania rozwoju miast. Badacze Instytutu Konkurencyjnej Ekonomii Regionów (IKER) przyjęli całościowe podejście do zagadnienia konkurencyjności miast oraz starali się dowiedzieć gdzie rywalizacja jest największa. Wedle wyników, miasta konkurują m.in. o atrakcyjny profil gospodarczy, prywatny kapitał inwestycyjny czy fundusze publiczne.

Przeprowadzone badanie pozwoli zrozumieć zrożnicowania regionalne oraz ich wpływ na rozwój metropolitalny, czyli stopień zbliżenia badanego miasta do sieciowej metropolii światowej pod względem funkcji, struktury i gęstości zachodzących w niej procesów.

Wyniki badania mogą okazać się także istotne w kontekście przygotowywanego projektu ustawy metropolitalnej. Miasta, które zostaną uznane za metropolie, mają szansę na dofinansowanie z budżetu państwa, co pozwoli im na szybszy rozwój. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym roku, zaczęłaby obowiązywać już w roku 2010.

Ranking NORDEA METROX.2008 objął 18 obszarów metropolitalnych, skupionych wokół największych miast. W badaniu udział wzięły Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Silesia – obejmująca 17 największych miast z Górnego Śląska, Trójmiasto, Łódź, Szczecin, Rzeszów, Olsztyn, Lublin, Bydgoszcz i Toruń, Białystok, Opole, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski oraz Kielce. O pozycji danego obszaru w rankingu decydowały takie wskaźniki jak: klasa kreatywna, czyli mieszkańcy decydujący o rozwoju obszaru, jak menadżerowie czy artyści; decyzje lokalizacyjne firm kluczowych dla rozwoju gospodarczego; jakość życia oraz wielość i wielowymiarowość życiowych opcji.

Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu NORDEA METROX.2008 okazała się Warszawa. Stolica jest najlepsza pod względem siły i nowoczesności gospodarki. To tu najwyższe są zarobki oraz nakłady inwestycyjne na jednego mieszkańca. Miasto kształci także najwięcej absolwentów oraz przewodzi pod względem innowacyjności. Dzięki wysokiemu PKB per capita oraz lokalizacji wielu znaczących firm, Warszawę goni Poznań. Silną, choć już nie tak dynamicznie rozwijającą się gospodarką, mogą poszczycić się Wrocław, Kraków oraz Silesia.

Warszawa nie ma sobie równych także pod względem usieciowienia biznesowego i koncentracji procesów. To w stolicy powstają centrale największych światowych firm. Warszawa jest także jedynym polskim miastem, pojawiającym się w rankingu World Cities, obok takich metropolii jak Rzym czy Sztokholm. Daleko za nią znalazły się w tej kategorii Kraków czy Poznań. Zróżnicowanie widać przede wszystkim pod względem usług branży reklamowej czy prawnej oraz obrotu nieruchomościami.

Stolica okazała się także najlepsza pod względem jakości i rozmachu życia, choć tu jej dominacja nie jest już tak wyraźna. Pod względem życia kulturalnego Warszawa ustępuje m.in. Krakowowi, a Silesii pod względem widowisk sportowych.