Nowa dzielnica biznesowa we Wrocławiu

Warto zwrócić uwagę na szybko rozwijającą się nową stolicę biznesu w Polsce. Wrocław to miasto o dużym potencjale, którego zaletą jest bezpośrednie połączenia drogowe z Berlinem, Pragą, Wiedniem i Warszawą. Dlatego też stale rośnie zainteresowanie nim wśród inwestorów i najemców poszukujących nowych siedzib.

Popyt generują przede wszystkim duże międzynarodowe firmy z sektora BPO, IT, ośrodki  rozwoju nowych technologii oraz centra rozwoju inwestycji związanych z szeroko pojętym przemysłem. Sytuacji tej sprzyja bliskość kilku dużych specjalnych stref ekonomicznych, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach. Wrocław sąsiaduje z autostradą A4 i ma dobrze rozwiniętą ogólnokrajową sieć połączeń komunikacyjnych. Ponadto organizacja miejskiej infrastruktury, w tym zagospodarowanie przestrzenne, ułatwia dalszy rozwój biznesu.

Nowe centrum biznesu

Według analiz rynku nieruchomości firmy doradczej Jones Lang LaSalle największe zasoby powierzchni biurowej znajdują się w Warszawie (3 382 tys. m kw.), Krakowie (420 tys. m kw.) i we Wrocławiu (362 tys. m kw.).


Niemniej, znamienna jest sytuacja, iż w tym roku we Wrocławiu nie został oddany jeszcze żaden nowy obiekt do użytku. To wynik zawirowań na światowych rynkach finansowym, gdyż liczne inwestycje zostały wstrzymane w roku 2009, a deweloperzy znacznie ograniczyli swoją aktywność. Sytuacja ta zmieni się zapewne po ukończeniu kilku realizowanych projektów, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się głównej dzielnicy biznesowej Wrocławia położonej w zachodniej części miasta, wzdłuż ulic Legnickiej i Strzegomskiej. W kierunku lotniska oferowanych jest najwięcej powierzchni do najmu. Tym samym lokalizacja ta stanie się nowym centrum biznesu, gdzie już teraz powstają konkurujące nie tylko ceną, ale i jakością, nowe powierzchnie biurowe.

Rejon znajdujący się w okolicach Trasy Strzegomskiej charakteryzuje dogodna lokalizacja i doskonała komunikacją z centrum miasta, lotniskiem oraz innymi trasami wylotowymi. Po zrealizowaniu przez Vantage Development projektu Gamma Office, do końca roku 2012 w tej okolicy przybędzie 14 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej.

Sytuacja na rynku

Rynek wrocławski rośnie znacznie szybciej niż pozostałe aglomeracje miejskie w Polsce – coraz częściej jest postrzegany jako równoważna lokalizacja dla inwestycji nie tylko w stosunku do Warszawy, ale też do innych miast europejskich. Ponadto metropolitarny charakter i plan rozwoju miasta są  jego dużym atutem.

Oznaki ożywienia na wrocławskim rynku nieruchomości biurowych są widoczne – niemniej są dalekie od ruchu, jaki miał miejsce jeszcze 3 lata temu. Sytuacja z tamtego okresu raczej się nie powtórzy, jednakże już w 2011 roku powinna znacznie się zmienić na korzyść właścicieli budynków.  

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się biura o mniejszych powierzchniach, od 50 m kw. do 300 m kw. Najemcy poszukują przede wszytki nowych lokali o wysokim standardzie, ale rośnie też zapotrzebowanie na biura w średnim standardzie. – W celu przekonania najemców do podpisania umów najmu w budynku znajdującym się we wczesnym stadium budowy, deweloperzy stosują szeroki wachlarz zachęt. Dlatego teraz jest idealny jeszcze moment by wynegocjować odpowiednią cenę – zwłaszcza w nowoczesnej i efektywnie wykorzystanej powierzchni, która powstaje w nowej biznesowej dzielnicy miasta – twierdzi Roman M. Meysner, członek zarządu Vantage Development.

Należy zwrócić uwagę także na fakt, że Wrocław jako centrum biznesu jest doskonale przygotowane na przyjęcie nowych inwestorów. Z pewnością taką markę umacnia też osoba prezydenta Rafała Dutkiewicza, któremu w dużej mierze przypisuje się sukces marki Wrocław. Co więcej miasto stwarza dogodne warunki do rozwoju. Ponadto pojawiają się sygnały powrotu dobrej koniunktury w gospodarce, co dla miasta powinno być gwarancją ponownego dynamicznego wzrostu.

Źródło: Kostrzewa PR