Nowa komisja śledcza, stary scenariusz

Pomimo, że Trybunał Konstytucyjny uznał, iż dotychczasowe działania komisji są niezgodne z konstytucją, to nowa komisja zajmie się praktycznie tym samym. Jednak zamiast konkretnych prywatyzacji banków, posłowie będą tym razem przypatrywać się działalności organów państwa podczas tych prywatyzacji. Śledczy zajmą się badaniem działalności ministrów finansów oraz skarbu, którzy w poszczególnych latach nadzorowali przekształcenia w sektorze bankowym. Pod lupę trafią także przedstawiciele UOKiK, a także jego poprzednika – Urzędu Antymonopolowego.

Gazeta przypuszcza, że komisja ostatecznie zbada przekształcenia 9 banków komercyjnych po 1989 roku z NBP. Raczej nie będzie interesować się bankami prywatnymi. Samoobrona w swoim projekcie wymienia natomiast przekształcenia w konkretnych bankach: Banku Śląskim, Big Banku Gdańskim, Banku Gospodarki Żywnościowej, Banku Pekao i Banku BPH, Banku Handlowym, Wielkopolskim Banku Kredytowym, Wielkopolskim Banku Rolniczym, Banku Ochrony Środowiska, Banku Turystyki, Gecobanku. Dodatkowo partia ta chce przyjrzeć się upadłości Banku Staropolskiego, sprzedażą przez NBP akcji Polskiego Banku Inwestycyjnego i Prosper Banku, przejęciem przez PBK Pierwszego Komercyjnego Banku w Lublinie i likwidacją Wschodniego Banku Cukrownictwa i Banku Spółdzielczego Rzemiosła.

Na liście świadków znajdzie się na pewno Leszek Balcerowicz, który od stycznia nie będzie już szefem NBP. Wymienia się także: Hannę Gronkiewicz-Waltz, Stefana Kawalca, Marka Borowskiego i Sławomira Sikorę.