Nowa książka o ekonomii trafi do szkół i bibliotek w Polsce

Instytut Misesa, think-tank zajmujący się edukacją ekonomiczną, wyda w październiku „Ekonomię w jednej lekcji” Henry’ego Hazlitta – światowy bestseller i klasyczną pozycję literatury ekonomicznej. 1000 egzemplarzy książki ma trafić nieodpłatnie do szkół i bibliotek w Polsce.

Książka składa się z 26 odrębnych „lekcji” omawiających poszczególne zjawiska z naszego otoczenia. Hazlitt wyjaśnia mechanizm kształtowania się cen, pokazuje skutki inflacji, płac minimalnych czy nakładanie ceł, wyjaśnia działanie rynku pracy, objaśnia kim są spekulanci etc. Błyskotliwość  wywodu, brak żargonu naukowego i barwne, działające na wyobraźnię przykłady z życia sprawiają, że książka jest doskonałą pomocą do nauczania przedsiębiorczości w szkole czy podstaw ekonomii na studiach.

Wydana po raz pierwszy w 1946 roku i kilkukrotnie aktualizowana książka Hazlitta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników na całym świecie. Przetłumaczono ją na 10 języków i sprzedano ponad milion egzemplarzy. W Polsce będzie to trzecie, znacznie poprawione wydanie. O wysokiej wartości książki świadczyć mogą pochlebne opinie znaczących postaci ekonomii i biznesu: Steve’a Forbesa, Miltona Friedmana, Friedricha Augusta von Hayeka i wielu innych.

Wydanie książki stanowi trzon akcji organizowanej przez Instytut Misesa „Sprzątamy ekonomiczne mity”. Jej celem jest wypromowanie książki wśród młodych ludzi i nauczycieli oraz nieodpłatne rozesłanie tysiąca egzemplarzy do bibliotek szkolnych, uniwersyteckich i miejskich, tak aby jak największa liczba uczniów i studentów miała okazję zapoznać się z dziełem Hazlitta.

Udostępnienie „Ekonomii w jednej lekcji” ma na celu przede wszystkim poprawę jakości nauczania w szkołach średnich i na studiach. Wszechobecne mity na temat ekonomii wprowadzają zamęt i chaos w młodych umysłach. Lektura książki Hazlitta przez przyszłych wyborców, przedsiębiorców i naukowców pozwoli im na zrozumienie roli przedsiębiorczości i zasad działania gospodarki, uodporni na populistyczne hasła polityków i rozwinie umiejętność samodzielnego myślenia.

Do akcji przyłączyło się wielu sympatyków twórczości Hazlitta. Strona projektu na Facebooku skupiła już przeszło pół tysiąca osób, a kilkadziesiąt osób zdecydowało się wesprzeć akcję finansowo, za co Instytut podziękuje drukując nazwiska darczyńców na początku książki.

Dzięki wsparciu w przyszłym roku możliwe będzie wydanie wersji elektronicznej i audiobooka „Ekonomii w jednej lekcji”.

Źródło: Instytut Misesa