Nowa strategia Banku Współpracy Europejskiej S.A.

W połowie października br., zgodnie z wyznaczonym terminem, Bank BWE S.A. przekazał Generalnemu Inspektorowi Nadzoru Bankowego program restrukturyzacji, który został przygotowany na okres jednego roku – do końca września 2004 r.

Program kładzie nacisk na cztery kluczowe aspekty funkcjonowania Banku:

1. koncentrację na rynku małych i średnich przedsiębiorstw – rozbudowę oferty produktowej dedykowanej temu sektorowi oraz produktów i usług wspierających działalność proeksportową polskich firm (i szerzej handel zagraniczny);

2. poprawę wyniku finansowego generowanego na bieżącej działalności;

3. zwiększenie funduszy własnych poprzez dokapitalizowanie Banku;

4. prawidłową klasyfikację należności w celu utworzenia rezerw celowych w wymaganej wysokości.

Zdaniem Prezes Mleczko Bank Współpracy Europejskiej S.A. zdecydowanie zmierza w kierunku nowoczesnego i wyspecjalizowanego banku niszowego. Strategia Banku zakłada dużą aktywność na rynku małych i średnich przedsiębiorstw zarówno w roli instytucji obsługującej i finansującej ich bieżącą działalność jak i doradcy podpowiadającego jak prowadzić ją w sposób rentowny i bezpieczny.

Obok MŚP, strategicznymi klientami Banku pozostaną przedsiębiorstwa z Grupy BARTIMPEX (dominującego akcjonariusza BWE S.A.), z którymi Bank ściśle współpracuje m.in. przy realizacji projektów związanych z umową offsetową, rozbudową gazociągu jamalskiego, odbudową Iraku, biopaliwami itp. Bank będzie także kontynuował swoje zaangażowanie w obsługę sektora służby zdrowia oraz zamożnych klientów indywidualnych.

Oprócz pozyskiwania rynku MŚP oraz rozwoju dotychczasowej działalności, poprawę wyników Bank zamierza osiągnąć poprzez dywersyfikację portfela kredytowego oraz wycofywanie się z branż wysokiego ryzyka.

Kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju BWE S.A. ma wzrost funduszy własnych, który musi nastąpić w okresie realizacji programu restrukturyzacji. Obecnie właściciele oraz zarząd Banku prowadzą rozmowy z wieloma krajowymi i zagranicznymi podmiotami oraz instytucjami finansowymi w sprawie możliwości zakupu akcji Banku, kontynuowane są m.in. negocjacje z Jordan National Bank. Punktem wyjścia do negocjacji jest założenie, że po dokapitalizowaniu BWE S.A. pozostanie bankiem z większościowym kapitałem polskim. Jego dalszym rozwojem żywotnie zainteresowany jest dominujący akcjonariusz – Aleksander Gudzowaty, który we wrześniu ponownie staną na czele Rady Nadzorczej Banku.

Jednocześnie do końca bieżącego roku Zarząd BWE S.A. będzie realizował działania porządkujące polegające m.in. na analizie istniejącego portfela kredytowego i utworzeniu koniecznych rezerw celowych. W rezultacie zostanie urealniony wynik finansowy, który będzie odzwierciedlał aktualną kondycję Banku.