Nowa Strategia KDPW pozytywnie oceniona przez międzynarodową agencję ratingową

Brytyjska agencja ratingowa Thomas Murray pozytywnie oceniała strategię Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na lata 2010-2013, przyjętą 8 grudnia b.r. Agencja podkreśliła ukierunkowanie nowej strategii na wzrost konkurencyjności KDPW w kontekście międzynarodowym.

Nowa Strategia rozwoju KDPW jest efektem szerokiej współpracy z rynkiem i ukierunkowana jest na budowanie konkurencyjnej pozycji KDPW na arenie międzynarodowej. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z wysokich not, jakie agencja Thomas Murray przyznała naszej Strategii, potwierdzając tym samym odpowiedni kierunek planowanych przez nas zmian – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.  

Bardzo dobrze przyjęty został plan powołania przez KDPW odrębnej instytucji rozliczeniowej, działającej zgodnie z typową na rynkach zachodnioeuropejskich formułą centralnego kontrpartnera. Projekt został oceniony przez agencję jako pozytywnie wpływający na tzw. ryzyko kontrpartnera, tj. ryzyko ewentualnego niewywiązania się podmiotów, będących stroną transakcji giełdowych, z zobowiązań wynikających z zawartych transakcji. Agencja obserwować będzie dalsze prace nad projektem pod kątem wpływu na ryzyko finansowe KDPW.

Wysoko, ze względu na pozytywny wpływ na tzw. ryzyko płynnościowe, oceniony został także projekt dotyczący zmian procesu zatwierdzania instrukcji rozrachunkowych polegający m.in. na wprowadzenie możliwości sterowania przez klientów KDPW terminem realizacji poszczególnych instrukcji (tzw. mechanizm „hold-release”).

Międzynarodowe agencje ratingowe oraz instytucje monitorujące kondycję gospodarki przyznają coraz częściej Polsce i polskim firmom pozytywne oceny, także tym związanym z rynkiem kapitałowym.  Warszawska giełda z powodzeniem rywalizuje z największymi europejskimi parkietami w kategorii wartości i liczby IPO; pod względem kapitalizacji i obrotów polski parkiet jest liderem regionu CEE. Nowa Strategia KDPW jest ukierunkowana na dalsze wzmacnianie pozycji rodzimego rynku kapitałowego na arenie międzynarodowej oraz budowanie silnej pozycji konkurencyjnej Warszawy jako regionalnego centrum finansowego.

Utworzona w 1994 r. agencja Thomas Murray prowadzi m.in. analizę funkcjonowania centralnych depozytów papierów wartościowych na świecie i ocenia każdy z nich pod względem ryzyka, jakie niesie dla klientów współpraca z danym depozytem, przyznając oceny ratingowe odnoszące się do poszczególnych typów ryzyka występujących w takiej współpracy.

Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych