Medicalgorithmics S.A. – polska spółka działająca z powodzeniem na amerykańskim rynku telediagnostyki kardiologicznej poprzez monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym ogłosiła plany upublicznienia. Debiut nastąpi w III kwartale 2011 r. Poprzedzi go oferta prywatna kierowana do inwestorów instytucjonalnych oraz wybranych inwestorów indywidualnych.
Medicalgorithmics S.A. jest producentem najbardziej zaawansowanego technologicznie na świecie systemu do zdalnej diagnostyki kardiologicznej o nazwie PocketECG oraz dostawcą technologii i usług wspierających korzystanie z tego systemu na rynki Stanów Zjednoczonych i Europy. Działalność badawczo – rozwojowa oraz produkcja prowadzona jest w Polsce, natomiast sprzedaż systemu spółka realizuje przede wszystkim na rynku Stanów Zjednoczonych. System PocketECG wyprzedza urządzenia konkurencyjne dzięki unikatowym rozwiązaniom technologicznym pozwalającym na prowadzenie najdokładniejszej diagnostyki. System składa się z przenośnego urządzenia z elektrodami, które monitoruje w trybie ciągłym pracę serca pacjenta i wysyła zebrane dane do telefonu komórkowego. Telefon ze specjalnym oprogramowaniem analizuje w czasie rzeczywistym każde zarejestrowane uderzenie serca przy pomocy zaawansowanych algorytmów detekcji arytmii i przekazuje sygnał wraz z wynikiem analizy do specjalisty dokonującego jego weryfikacji w centrum monitorowania.
Produkt wzbudził ogromne zainteresowanie i zaufanie lekarzy elektrofizjologów – w ciągu roku system PocketECG został zaimplementowany w ponad 150 placówkach medycznych na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie został dopuszczony do obrotu decyzją Food and Drug Administration (FDA). Obecnie Medicalgorithmics prowadzi zaawansowane rozmowy z wiodącymi placówkami medycznymi na terenie USA celem dalszego zwiększenia sprzedaży swoich produktów i usług na tamtejszym rynku.
Medicalgorithmics na swoim pomyśle zarabia w podobny sposób, jak robią to operatorzy telefonii komórkowej: za korzystanie z sytemu diagnostycznego pobierany jest miesięczny abonament. Głównymi odbiorcami spółki na rynku amerykańskim są niezależne centra monitorowania (ang. Independent Diagnostic Testing Facilities-IDTF), które zaopatrują w system PocketECG placówki medyczne w skali regionalnej. Ten unikatowy model biznesowy, oparty na produkcji w Polsce (zakład w Gdańsku) oraz sprzedaży systemu na terenie Stanów Zjednoczonych prowadzonej w systemie abonamentowym zapewnia stabilne i przewidywalne źródło przychodów. Spółka świadczy także usługi wspierające użytkowanie systemu, m.in. usługi programistyczne dla branży medycznej, usługi integracji IT ze szpitalnymi systemami EMR, outsourcing telemedyczny (analiza i przetwarzanie danych wynikowych badania przez specjalistów EKG), co dodatkowo wpływa na rozwój wielopłaszczyznowej współpracy z odbiorcami i ma przełożenie na trwałość współpracy oraz stabilność bazy odbiorców Spółki.
Dzięki skutecznej ekspansji Medicalgorithmics S.A. na rynek Stanów Zjednoczonych wartość przychodów ze sprzedaży produktu w 2010 r. (pierwszy rok szerokiej komercjalizacji systemu PocketECG) wyniosła 4,11 mln PLN a całkowite przychody wyniosły 4,79 mln zł, przy osiągnięciu zysku netto w wysokości 1,75 mln PLN. Przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2011 r. wykazały dalszą wysoką dynamikę wzrostów (52%) w stosunku do okresu porównawczego roku poprzedniego.
Spółka planuje osiągnięcie w 2011 roku wyniku netto na poziomie 2,79 mln PLN.
Medicalgorithmics S.A. od początków swojej działalności w 2005 r. prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe, aby stale wyprzedzać konkurencję, co jest wyznacznikiem sukcesu w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Zaawansowana technologicznie produkcja systemu PocketECG realizowana wewnętrznie i zlokalizowana w Polsce zapewnia pełną kontrolę nad jakością produktu, relatywnie niskie koszty pracy oraz ochronę tajemnic technologicznych.
Obecnie system PocketECG użytkowany jest przez ponad 150 placówek na terenie Stanów Zjednoczonych, a baza potencjalnych odbiorców Medicalgorithmics stale się powiększa – w najbliższym tygodniu system zostanie zainstalowany w prestiżowym instytucie medycznym Duke University. W Polsce system PocketECG wykorzystywany jest m.in. przez Instytut Kardiologii im Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Centralny Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
Debiut Medicalgorithmics S.A. na rynku NewConnect przewidziany jest na III kwartał 2011 r. Poprzedzi go oferta prywatna akcji realizowana w połowie czerwca przez autoryzowanego doradcę spółki – Capital One Advisers. Spółka chciałaby pozyskać od inwestorów instytucjonalnych oraz wybranych indywidualnych ok. 5-13 mln zł z emisji nowych akcji. Jako realizację celów emisyjnych Medicalgorithmics zakłada m.in. ciągły rozwój technologiczny systemu PocketECG (III generacja – stworzenie urządzenia zintegrowanego), rozszerzenie oferty świadczonych usług o niezagospodarowane dotąd nisze rynkowe (badania kliniczne) oraz komercjalizację kolejnych innowacyjnych projektów własnych takich jak system HeartSounds, na który spółka posiada patent na terenie USA oraz na budowę systemu zdalnej telerehabilitacji kardiologicznej. Jednocześnie w 2012-13 r. planowane jest już wstępnie przejście spółki na GPW.
„Biorąc pod uwagę wysoką dynamikę przychodów oraz rentowność działalności, a do tego ogromny potencjał wzrostu wartości fundamentalnej i unikatowy na skalę światową produkt i model biznesowy, myślę że należy oczekiwać wysokiego poziomu zainteresowania inwestorów nabyciem akcji Spółki po wprowadzeniu jej akcji do obrotu na rynku NewConnect – zwłaszcza, że Spółka nie tylko posiada wiodącą na świecie technologię, ale potrafi skutecznie sprzedawać swoje produkty i usługi na najbardziej chłonnym rynku medycznym na świecie” – prognozuje Marcin Duszyński, Prezes Zarządu Capital One Advisers.
Źródło: Capital One Advisers