Jednymi z największych konsumentów energii w Polsce są stare, nieocieplone budynki użyteczności publicznej. Wśród nich znajdują się szkoły czy szpitale, których znaczną część budżetu pochłania drogie, a przy tym nieefektywne ogrzewanie.
Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku, jak pokazuje na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie najnowszy raport Rockwool Polska – okazuje się termomodernizacja. Przedsięwzięcie nie tylko skutecznie obniża koszty ogrzewania, ale także poprawia komfort użytkowania budynku. Szkoła na piątkęPrzykładem udanej termomodernizacji budynku gminnego jest inwestycja zrealizowana w 2005 roku w Szkole Podstawowej nr 12 w Lubinie.
Przeprowadzono wówczas kompleksowy remont budynku, który objął ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian piwnic oraz stropodachu. Stare, drewniane okna zostały zastąpione energooszczędnymi oknami
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną korzyść, która została osiągnięta podczas ocieplania Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie. Mowa tu o prawidłowej cyrkulacji powietrza w remontowanych pomieszczeniach. W szkole udało się ją uzyskać między innymi poprzez zamontowanie stolarki okiennej z wbudowanymi nawiewnikami ciśnieniowymi. Dzięki temu jest zapewniony odpowiedni mikroklimat w budynku, a tym samym nie powstają szkodliwe dla zdrowia grzyby i zawilgocenia.
Co jeszcze jest ważne?Planowanie termomodernizacji w budynkach oświatowych powinno być szczególnie dobrze przemyślane z wielu względów. W tych przypadkach ważna jest nie tylko poprawa wykorzystania energii w budynkach, skutkująca lepszym komfortem cieplnym i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie, ale także bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających w szkole. Dlatego planując termomdernizację w budynkach oświatowych, zarządcy powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej jakości materiałów izolacyjnych, w tym na ich cechy związane z bezpieczeństwem pożarowym i trwałością – mówi Tomasz Kwiatkowski, doradca technicznych ROCKWOOL Polska.Wzorowa gminaNa terenie Lubina, oprócz szkoły nr 12, poddano termomodernizacji w latach 2005–2007 aż 20 obiektów oświatowych (w tym 8 placówek szkolnych i 12 przedszkolnych).
Celem projektu była redukcja zapotrzebowania na energię cieplną przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2. Dzięki podjętym działaniom uzyskano dla budynków średnio 35% oszczędności energii w stosunku do jej zużycia w 2006 roku. Udało się także ograniczyć emisję CO2 na terenie gminy o blisko 7,5 tys. ton rocznie.Informacja została przygotowana na podstawie raportu z serii „Szóste Paliwo” pt.: „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”, opracowanego przez Primum Polska na zlecenie ROCKWOOL Polska. Szczegółowe informacje na temat termomodernizacji Szkoły nr 12 w Lubinie dostępne są również na stronie www.termolokata.pl.W kolejnej informacji, inspirowanej raportem „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”, pokażemy, jak najlepiej zaplanować termomodernizację i gdzie można starać się o wsparcie finansowe na realizację tego typu inwestycji.
Źródło: Partner of Promotion