Nowe prawa dla banków spółdzielczych

„– Nowelizacja to inicjatywa poselska i obecnie czeka już tylko na podpis prezydenta, co powinno nastąpić w najbliższym czasie” – mówi gazecie poseł Sławomir Neumann.

„Za zgodą banku zrzeszającego banki spółdzielcze nie tylko będą mogły emitować obligacje i bankowe papiery wartościowe, ale także zaciągać zobowiązania związane z emisją papierów. Ta zmiana umożliwi bankom pozyskiwanie środków, które mogą zostać zaliczone do funduszy własnych, pod warunkiem że zgodzi się na to nadzór.”, informuje dziennik.

„Obecnie – jak wylicza Jerzy Różyński, prezes Krajowego Zrzeszenia Banków Spółdzielczych – instytucje te mogą zwiększyć fundusze własne poprzez zwiększenie udziałów członkowskich, przekazanie zysku na kapitały własne oraz zaciągnięcie pożyczek podporządkowanych. – Dziś banki spółdzielcze mają nadwyżkę depozytów nad kredytami. To inaczej niż w bankach z udziałem zagranicznym. W niektórych spółdzielczych sięga ona nawet 100 mln zł. Banki spółdzielcze mogłyby uwolnić akcję kredytową, ale nie mają odpowiednich funduszy własnych – mówi Jacek Różyński.”, czytamy.

Banki spółdzielcze obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i firmy z sektora MSP. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy zrzeszenia banków spółdzielczych – zrzeszająca 350 banków Grupa BPS, która współpracuje także z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Spółdzielcza Grupa Bankowa, która tworzą Gospodarczy Bank Wielkopolski i 150 banków spółdzielczych oraz Mazowiecki Bank Regionalny zrzeszający 77 instytucji. Międzynarodową organizacją reprezentującą banki spółdzielcze jest Międzynarodowe Zrzeszenie Banków Spółdzielczych (CIBP) z siedzibą w Brukseli. Polski sektor bankowości spółdzielczej reprezentuje w nim Bank BPS.

Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule „Nowe prawa dla banków spółdzielczych” autorstwa Katarzyny Ostrowskiej.