Nowe rutery Funkwerk-EC na CeBIT

Funkwerk Enterprise Communications zaprezentuje podczas targów CeBIT dwa nowe bogato wyposażone i wszechstronne routery IP – bintec R1200(w) i bintec R3000(w). Oba urządzenia posiadają gniazdo na moduł DSP umożliwiający obsługę 4 równoczesnych połączeń VoIP. Routery można zintegrować z infrastrukturą telekomunikacyjną za pomocą wbudowanych, konfigurowalnych portów ISDN. Urządzenia dostępne są również w wersjach wyposażonych w funkcjonalność WLAN i oferują średniej wielkości przedsiębiorstwom dostęp do szerokopasmowego Internetu i bezpieczne połączenia sieciowe pomiędzy odległymi biurami firmy. Funkwerk-EC, jako firma specjalizująca się w zaawansowanych rozwiązaniach sieciowych, wyposaża swe wieloprotokołowe routery w wiele mechanizmów gwarantujących bezpieczeństwo, np. automatyczne połączenia zapasowe za pośrednictwem ISDN czy szyfrowane połączenia z odległymi lokalizacjami przez VPN (Virtual Private Network).

Telefon VoIP z routera

Najnowsze routery bintec są wielorako przygotowane do obsługi telefonii internetowej. Podstawowe wersje obu urządzeń mają zaimplementowany mechanizm SIP proxy (Session Initiation Protocol), który wspomaga wykorzystanie telefonii IP w firmowej sieci i ułatwia wykorzystanie usług zewnętrznych dostawców usług VoIP. Gniazdo dla modułu DSP przygotowuje routery do pracy w roli bramek głosowych. Dyskretna architektura umożliwi nawet 4 równoczesne połączenia VoIP z wykorzystaniem wydajnych kodeków dźwięku. Wbudowane w routery porty ISDN (maks. 2xBRI) mogą pracować w trybie NT umożliwiając podłączenie terminali (np. aparatów ISDN lub portu miejskiego centralki abonenckiej) oraz w trybie terminalowym pozwalającym na podłączenie bramki VoIP do portu wewnętrznego centrali abonenckiej.

bintec R1200(w) i R3000(w) posiadają wszystkie interfejsy i funkcjonalności niezbędne w wymagającym środowisku profesjonalnych zastosowań firmowych: Ethernet, ISDN, ADSL i bezprzewodowy LAN.

bintec R1200 to rasowy router z interfejsem WAN w postaci Ethernetu. bintec R3000 posiada natomiast zintegrowany modem ADSL2 i ADSL 2+ , który pozwala na połączenia z prędkością do 24 Mbps. Wersje routerów wyposażone w obsługę sieci bezprzewodowych, noszące nazwy bintec R1200w i bintec R3000w, obsługują standardy 802.11 a/b/g/h. Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej bintec R1200w i R3000w obsługują szyfrowanie WEP oraz WPA/WPA2 z wykorzystaniem kluczy wstępnych lub serwera RADIUS. Funkcja multi-SSID pozwala na obsługę kilku grup użytkowników i ustawienie dla każdej z nich odrębnej polityki bezpieczeństwa. Modem ADSL modem wbudowany w urządzenia bintec R3000/R3000w może działać z łączami typu Annex A i Annex B, dzięki czemu urządzenie jest kompatybilne z usługami ADSL większości dostawców na świecie. W standardowej konfiguracji, oba produkty mogą zrealizować do 10 równoczesnych tuneli IPSec z wykorzystaniem szyfrowania sprzętowego. System licencjonowania pozwala stopniowo rozszerzać możliwości VPN routerów aż do obsługi nawet 100 dodatkowych realizowanych sprzętowo tuneli IPSec (w zestawach po 25 i 50 licencji). Analogicznie, za pomocą licencji można uruchomić dodatkowy port ISDN. Każde urządzenie wyposażone jest dodatkowo w switch 4+1 10/100 Mbps.

bintec R1200(w) i bintec R3000(w) będą dostępne od maja 2006. Rekomendowane ceny za urządzenia: bintec R1200/R1200w – 449/499 Euro netto. bintec R3000/R3000w – 499/549 Euro netto. Korzystny stosunek możliwości do ceny, perspektywa rozbudowy o dodatkowe funkcje za pomocą modułu oraz licencji programowych czynią z urządzeń bintec rozwiązania idealne dla rozwojowych firm z sektora MSP.