Nowe technologie motorem wzrostu gospodarczego na świecie

Microsoft i IDC ogłosiły wyniki raportu „Wpływ nowych technologii, oprogramowania oraz biznesowego ekosystemu Microsoft na gospodarkę międzynarodową” („The Economic Impact of IT, Software, and The Microsoft Ecosystem on The Global Economy”). Z raportu wynika, że działalność Microsoft zarówno na globalnym, jak i lokalnym rynku wyznacza tempo wzrostu branży IT i stymuluje rozwój gospodarczy. W Polsce obserwowany jest dynamiczny wzrost wydatków na IT, co zaowocuje znacznym zwiększeniem wpływów z branży do polskiego budżetu.

W 2007 roku inwestycje na IT w Polsce wyniosły 25,3 mld złotych. IDC przewiduje, że w latach 2006 – 2011 wzrost rocznych nakładów na IT w naszym kraju wyniesie 12,8%, z czego 9,8% to wydatki na oprogramowanie. W porównaniu z innymi krajami, gdzie inwestycje na IT stanowią 2,5% PKB w Polsce wydatki te to 2,2% produktu krajowego brutto. W 2007 roku w Polsce w branży IT zatrudnionych było 295 tys. pracowników, z czego prawie połowa to pracownicy powiązani bezpośrednio lub pośrednio z działalnością Microsoft na lokalnym rynku.

Polska branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Zgodnie z danymi IDC w latach 2007 – 2011 w polskim sektorze IT powstanie 109 tys. nowych miejsc pracy oraz 1700 nowych firm informatycznych. W ciągu nadchodzących czterech lat polski rynek IT wygeneruje wpływy podatkowe do budżetu na poziomie 11,2 mld złotych oraz zwiększy polski PKB o 31,9 mld złotych.

Wydatki na oprogramowanie stanowią 15% wszystkich nakładów na IT w Polsce, a 38% pracowników branży zajmuje się tworzeniem, dystrybucją, wdrażaniem oraz serwisowaniem oprogramowania. Na każdą złotówkę przychodu Microsoft w Polsce przypada 12 złotych przychodu dla partnerów firmy – producentów sprzętu i oprogramowania komputerowego, dystrybutorów oraz firm zajmujących się usługami informatycznymi. Przewidywane nakłady polskich firm należących do biznesowego ekosystemu Microsoft, w tym na infrastrukturę, zatrudnienie oraz działania marketingowe, w 2008 roku wyniosą 2,2 mld złotych.

„Nowe technologie są dzisiaj głównym czynnikiem wpływającym na postęp gospodarczy, społeczny i technologiczny oraz stabilność gospodarki na całym świecie. Raport IDC podkreśla od dawna znany fakt: rynek oprogramowania ma nieproporcjonalny wkład w dynamicznie rozwijającą się branżę IT. Raport pokazuje jednocześnie wyraźny wkład ekosystemu Microsoft w tworzenie nowych firm i miejsc pracy na lokalnym rynku” – powiedział Andrzej Jarosz, dyrektor polskiego oddziału IDC.

Z raportu wynika, że nowe technologie są jednym z kluczowych elementów wpływających pozytywnie na rozwój gospodarczy i społeczny na całym świecie. Jednocześnie wyniki raportu IDC wskazują, że branża IT jest motorem wzrostu gospodarczego i dynamicznie generuje nowe miejsca pracy. Swój znaczący wkład w rozwój lokalnych gospodarek ma także firma Microsoft, która jest jednym ze źródeł dynamicznego rozwoju branży IT we wszystkich krajach, w których Microsoft jest obecny. Firma prowadzi działania, których celem jest wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości, umożliwianie dostępu do nowych technologii osobom defaworyzowanym społecznie, a także promowanie utalentowanych technologicznie młodych ludzi.

Zobowiązanie Microsoft w zakresie umożliwiania dostępu do technologii dla wszystkich oraz likwidowania zjawiska wykluczenia informacyjnego przyczynia się do budowania społeczeństwa informacyjnego, w którym umiejętności informatyczne i dostęp do technologii wyrównuje szanse członków społeczności na rynku pracy, w zdobywaniu wiedzy oraz w codziennym życiu. Działania te są prowadzone w ramach globalnego programu Unlimited Potential – Społeczny Program Umiejętności Technicznych. W ramach programu Microsoft przekazał w Polsce już 7 grantów o łącznej wartości 1 mln 215 tys. USD. Dzięki realizowanym projektom od 2003 roku powstało 118 bezpłatnych Punktów Dostępu do Internetu Ikonk@ na Podlasiu, 3 Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Lubelszczyźnie oraz 7 w regionie Podlasia. W Warszawie działają dwa Centra Edukacji i Aktywizacji Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych. W ramach działań społeczno-edukacyjnych prowadzonych tylko w 2006 roku, Microsoft przyznał granty o wartości 1,3 mln złotych oraz przekazał na rzecz organizacji non-profit oprogramowanie o wartości 2,5 mln złotych. W tym czasie przeszkolonych zostało już ponad 1500 osób na terenie całego kraju.

Firma wspiera także ideę innowacyjności prowadząc szereg działań we współpracy ze środowiskami akademickimi i biznesowymi, których celem jest umożliwienie wymiany doświadczeń i myśli technologicznej pomiędzy ludźmi nauki, biznesu i gospodarki. Utworzone w latach 2006-2007 Centra Innowacji Microsoft stanowią platformę do współpracy dla ekspertów akademickich oraz inżynierów i specjalistów ze środowiska biznesowego, która jest podstawą rozwoju nowych, innowacyjnych idei i rozwiązań.

Firma wspiera także w dostępie do najnowszych rozwiązań środowiska studenckie, organizując największy na świecie konkurs technologiczny dla młodzieży, Microsoft Imagine Cup. Konkurs jest dla uczestników doskonałą okazją do wymiany myśli i opinii, zaprezentowania się na arenie międzynarodowej oraz zdobycia nowych doświadczeń. Microsoft, oferując twórcom najlepszych projektów konkursowych wsparcie merytoryczne nie tylko w zakresie technologii, ale również podejścia biznesowego, popularyzuje wśród młodzieży ideę przedsiębiorczości. Polscy finaliści konkursu już teraz zaczynają odnosić pierwsze sukcesy na rodzimym rynku IT, zasilając go innowacyjnymi projektami i produktami.