Nowy polski paszport z odciskiem palca

Od 29 czerwca 2009 r. wydawane w Polsce paszporty będą zawierać zapis odcisków palców – drugą, obok obrazu twarzy, cechę biometryczną. Producentem książeczki paszportowej jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.  Za personalizację dokumentu odpowiada Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

Od 29 czerwca 2009r. zgodnie z Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 2252/2004 paszporty biometryczne wydawane we wszystkich krajach strefy Schengen powinny zawierać – obok wizerunku twarzy – zapis odcisków palców. Centrum Personalizacji MSWiA podpisało umowę z PWPW S.A. na dostawę książeczek paszportowych oraz rozbudowę i modernizację Paszportowego Systemu Informacyjnego w celu wprowadzenia drugiej cechy biometrycznej do paszportu. 

Paszport biometryczny wyposażony jest w bezstykowy mikroprocesor umożliwiający zapis i odczyt danych w formie elektronicznej. W odpowiednich blokach danych na mikroprocesorze w paszporcie zapisane są dane osobowe posiadacza (np. nazwisko, imię, data i miejsce urodzenia, płeć itd.) oraz dane biometryczne. Organizacja ICAO w opracowanym standardzie przewidziała możliwość zapisu wizerunku twarzy oraz dodatkowych cech biometrycznych.

Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej do polskiego paszportu poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Aplikacja do poboru odcisków palców została w całości opracowana przez PWPW S.A. Od kwietnia br. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prowadziła w 5 oddziałach paszportowych na Śląsku pilotaż systemu oceny biometrycznej odcisków palców. PWPW S.A. wyłoniła też dwóch dostawców inletów do paszportu biometrycznego z drugą cechą – międzynarodowe firmy o bogatym doświadczeniu technologicznym w tym zakresie.  

PWPW S.A.  dostarcza również książeczki paszportów biometrycznych dla Republiki Litewskiej, uznane przez ekspertów amerykańskich i brytyjskich za jeden z pięciu najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie. PWPW S.A. dostarczyła też na Litwę kompletny system do personalizacji paszportów biometrycznych. Do litewskich paszportów oraz innych dokumentów podróży firma produkuje również książeczki z drugą cechą biometryczną. 
Źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych