Nowy Rok sprzyja budownictwu społecznemu

30 listopada 2007r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie warunków i trybu udzielania kredytów i pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Zmiany dotyczą dwóch głównych rodzajów inwestycji realizowanych przy pomocy kredytów ze środków KFM: budowa przez gminy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz budowane przez TBS i spółdzielnie mieszkań na wynajem lub tzw. mieszkań lokatorskich.

Największe korzyści odniosą gminy chcące zaciągnąć kredyt na infrastrukturę techniczną –mówi Alina Muzioł-Węcławowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje KFM. Zmniejszyło się oprocentowanie kredytu – z 3,5% (minimalnego poziomu oprocentowania według zmiennej stopy procentowej) do 1% (wg stałej stopy), wydłużony też jest okres kredytowania (z 7 do 15 lat). Wnioski o udzielenie kredytu przyjmują oddziały Banku Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wysokość kredytu to 70% kosztów planowanej inwestycji.

Realizacja komunalnej infrastruktury technicznej pod budownictwo mieszkaniowe należy do zadań własnych gmin. Gminy od 1997 roku korzystają z preferencyjnego kredytu ze środków KFM przeznaczonych na uzbrojenie terenu (budowa sieci kanalizacyjnych, deszczowych, wodociągowych, gazowych, centralnego ogrzewania) oraz budowę osiedlowych dróg, ulic i oświetlenia. Jedynym zabezpieczeniem tych kredytów jest weksel in blanco wystawiony przez gminę oraz cesja z umowy ubezpieczenia inwestycji od ryzyk budowlanych.

Do dzisiaj BGK udzielił 90 preferencyjnych kredytów na infrastrukturę techniczną, na łączną kwotę 99,6 mln zł, z czego 3 mln zł w 2007r. Kwota pojedynczego kredytu ze środków KFM na infrastrukturę techniczną wynosi od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych.

Zmiany warunków udzielania kredytów dla TBS i spółdzielni mieszkaniowych na budowę społecznych mieszkań czynszowych polegają natomiast na udogodnieniach proceduralnych, np. możliwości wydłużenia terminu składania wniosku o promesę, a następnie udzielenie kredytu. Zmiany dotyczą też okoliczności akceptowania kredytów w wysokości przekraczającej limit wyznaczony tzw wskaźnikiem odtworzeniowym. Dzięki temu – w uzasadnionych przypadkach – BGK będzie mógł przyznać kredyt na budowę społecznych mieszkań czynszowych w kwocie nieznacznie wyższej niż 70 proc. wartości tego wskaźnika. Dwa razy w roku, na podstawie danych ze sprawozdawczości wojewodowie ogłaszają wskaźniki kosztów budowy dla miast wojewódzkich i pozostałych powiatów na swoim terenie..Wobec znaczącego tempa wzrostu kosztów w budownictwie mieszkaniowym wartości tych wskaźników „zaniżają” kwotę kredytu dostępnego dla TBS, ponieważ są danymi nieaktualnymi oraz nie uwzględniają tego, że TBS – w przeciwieństwie do innych inwestorów budownictwa wielorodzinnego – muszą oddawać do użytku mieszkania pod klucz (z podłogami, kuchenką, wanną). Przepisy pozwalające na akceptację wyższej kwoty kredytu będą obowiązywały do zakończenia obsługi wniosków o kredyty na budowę społecznych mieszkań czynszowych złożonych do tej pory w BGK a także tych, które zostaną złożone w roku 2008. Nie ulega natomiast zmianie zasada limitowania maksymalnej stawki czynszu, co jest korzystne dla najemców mieszkań. Na Bank nakłada to konieczność rygorystycznego analizowania możliwości spłaty podwyższonych kwot kredytu.