Nowy Świat najdroższą ulicą w Polsce, Piąta Aleja na świecie

Większość najdroższych lokalizacji handlowych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy okazała się odporna na wahania koniunktury. Jak pokazuje coroczny raport „Główne ulice handlowe na świecie 2010” (Main Streets Across the World 2010), przygotowany przez firmę doradczą na rynku nieruchomości Cushman & Wakefield, Ameryka Łacińska oraz rejon Azji i Pacyfiku odnotowały największy dodatni wzrost czynszów.

W około dwóch trzecich (66%) z 59 krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź utrzymały się na dotychczasowym poziomie w okresie roku do czerwca. To znaczna poprawa w porównaniu z wynikami w 2009 r., kiedy to zaobserwowano największy globalny spadek czynszów za powierzchnie handlowe w całej 25-letniej historii badań.

Dane przedstawione w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport porównuje czynsze w najważniejszych 269 lokalizacjach handlowych w 59 krajach. Przedstawioną w raporcie tabelę ligi światowej sporządza się przy uwzględnieniu najdroższych lokalizacji w każdym z monitorowanych państw.

Dzięki wzrostowi czynszów o 8,8% nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej dziewiąty rok z rzędu. Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu. Londyńska ulica New Bond Street awansowała w rankingu, przeskakując dotychczasową najdroższą lokalizację handlową w Europie, Pola Elizejskie w Paryżu, które odnotowały największy wśród krajów w pierwszej dziesiątce spadek czynszów – o 9,5%.

Rynki wschodzące uzyskały dobre wyniki dzięki rozwiniętemu sektorowi turystycznemu oraz popytowi ze strony międzynarodowych handlowców. Dzięki wzrostowi czynszów o 92% ulica Haddock Lobo w Sao Paulo w Brazylii odnotowało największy skok w rankingu globalnie. Ulica Ginza w Tokio, w Japonii, awansowała z piątego miejsca na trzecie miejsce, ulica Myeongdong w Seulu w Korei Płd. przesunęła się o trzy pozycje w górę z jedenastego na ósme miejsce.

Wśród wszystkich lokalizacji w Europie objętych badaniem londyńska ulica New Bond odnotowała największy skok stawek (wzrost czynszów o 19,4% ). W rejonie Azji i Pacyfiku, ulica Linking w Mumbaju w Indiach zanotowała najsilniejszy wzrost (o 33%). W ujęciu globalnym największe spadki czynszów zaobserwowano w Bułgarii. Ulica Alexander Batenbeg w Plovdiv, oraz ulica Alexandrovska w Burgas odnotowały 50% spadki.  

Rynki w Europie ogółem odnotowały obniżki czynszów
na poziomie ok. 4,5%. Ulica Grafton w Irlandii spadła z ósmego na trzynaste miejsce (spadek o 25,8%), ulica Ermou w Atenach, Grecji, aż o siedem miejsc w dół (spadek o 15,4%).

Tegoroczne wyniki wskazują na wyraźny podział na lokalizacje pierwszo- i drugorzędne. Lokalizacje drugorzędne bardziej odczuły skutki spadku popytu ze strony handlowców, co w efekcie spowodowało spadek czynszów, na skutek zamykania przez handlowców nierentownych placówek oraz ograniczania planów ekspansji.  

Dziesięć najdroższych ulic handlowych na świecie 2010

Źródło: Cushman & Wakefield

John Strachan, dyrektor globalnego działu powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Rynek nieruchomości handlowych nadal odczuwa skutki globalnej recesji i droga do ożywienia nie jest wcale łatwa. Na bardziej dojrzałych rynkach najemcy pozostają ostrożni i selektywni w dokonywaniu decyzji dotyczących wynajmowanej powierzchni. Jednak w przypadku najlepszych lokalizacji w takich miastach jak Londyn i Nowy Jork popyt wciąż przewyższa podaż, a niesłabnące zainteresowanie marek międzynarodowych przyczynia się do wzrostu stawek czynszowych. Wszystko wskazuje na to, że sektor handlowy w krajach wschodzących odnotuje znaczący wzrost, co powinno pobudzić popyt na nieruchomości dobrej jakości w dobrej lokalizacji. Największy potencjał rozwoju ma rejon Azji i Pacyfiku”.

Handlowcy na Piątej Alei w Nowym Jorku mogą oczekiwać czynszów w wysokości 16.257 EUR za metr kwadratowy rocznie (1.850 USD za stopę kwadratową rocznie).

Gene Spiegelman, wiceprezes wykonawczy firmy Cushman & Wakefield w Nowym Jorku, powiedział: „Pomimo wciąż trudnej sytuacji gospodarczej zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych, Piąta Aleja w Nowym Jorku oparła się presji na obniżki czynszów i pozostaje niezmiennie najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla największych handlowców. Miasto to jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów krajowych i zagranicznych, co pozwoli  Piątej Alei zachować miano najbardziej pożądanej lokalizacji dla firm, które pragną wypromować bądź rozwijać swoje marki na światowym rynku”.

Mark Burlton, Partner w dziale transgranicznych inwestycji w zakresie nieruchomości handlowych na region EMEA & Azji, Cushman & Wakefield, powiedział: „Ostatni wzrost Korei w rankingu można przypisać ogólnemu ożywieniu gospodarczemu, które wynika przede wszystkim z bardzo silnego rynku eksportu, na którym w drugim kwartale 2010 r. zaobserwowano wzrost o 7,2%”.

Anthea To, analityk ds. powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Globalne prognozy gospodarcze na rok 2011 pozostają ostrożne. Wciąż istnieje niepewność związana z obawami o trwałość ożywienia, co powstrzymuje niektórych handlowców od działania i spowalnia proces wychodzenia z recesji. Coraz częściej słychać głosy, że rozwój sektora w przyszłym roku będzie skromniejszy niż wcześniej przewidywano. Na rynku nie brakuje jednak aktywnych graczy, którzy mimo kryzysu, podejmują decyzje dotyczące wynajmu powierzchni, zawierając z wynajmującymi transakcje, co pozwoli im w pełni wykorzystać okazje, jakie pojawią się wraz z nadejściem trwałego ożywienia”.

Najdroższa ulica w Polsce – Nowy Świat w Warszawie – zajęła 40. miejsce w rankingu 59 najdroższych ulic handlowych na świecie (39 pozycja w 2009 r.) z rocznym czynszem 992 EUR/mkw.

Inne główne ulice handlowe w Polsce, z czynszami za najlepsze lokalizacje, to:
·    Warszawa – ul. Chmielna – roczny czynsz 932 EUR/mkw.
·    Kraków – ul. Floriańska – roczny czynsz 920 EUR/mkw.
·    Warszawa – ul. Marszałkowska – roczny czynsz 753 EUR/mkw.
·    Katowice – ul. 3 Maja – roczny czynsz 717 EUR/mkw.
·    Poznań – ul. Półwiejska – roczny czynsz 693 EUR/mkw.
·    Warszawa – Al. Jerozolimskie – roczny czynsz 597 EUR/mkw.
·    Wrocław – ul. Świdnicka – roczny czynsz 597 EUR/mkw.
·    Gdynia – ul. Świętojańska – roczny czynsz 418 EUR/mkw.
·    Szczecin – Al. Niepodległości – roczny czynsz 382 EUR/mkw.
·    Łódź – ul. Piotrkowska – roczny czynsz 358 EUR/mkw.

Tomasz Górski, negocjator z działu powierzchni handlowych w polskim biurze Cushman & Wakefield, powiedział: „Sytuacja jest obecnie stabilna. Obserwowane wcześniej lekkie spadki spowodowane były wciąż dość słabym tempem rozwoju głównych ulic w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, a także ograniczeniem ekspansji instytucji finansowych (w niektórych przypadkach zamykano oddziały w mniej atrakcyjnych miejscach). Zauważalny jest także coraz wyraźniejszy podział na lokalizacje pierwszorzędne i drugorzędne. W przypadku tych pierwszych obserwujemy stabilizację poziomu czynszów, w przypadku drugich spadki. Odnotowujemy także zwiększony ruch ze strony najemców, np. w Warszawie przy Nowym Świecie otworzony został salon Ferrari, nowa lodziarnia firmy Grycan, a wkrótce H&M, natomiast przy ul. Marszałkowskiej wkrótce TK MAXX i Marks & Spencer”.

Źródło: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.