O Expandera i Notusa zabiegają niemieccy i brytyjscy brokerzy

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że "wstępne oferty złożyła ponad połowa instytucji, które otrzymały memorandum informacyjne. Ten dokument wysłano do prawie 25 firm. Obecnie zainteresowani mogą bardziej szczegółowo sprawdzać kondycję finansową Expandera. Badania potrwają kilka tygodni i prawdopodobnie pod koniec września chętni na 49 procent akcji polskiego pośrednika złożą oferty. Krótka lista inwestorów ma być gotowa jeszcze w trzecim kwartale. GE Money (właściciel pośrednika) planuje podpisać umowę z potencjalnym współwłaścicielem Expandera w końcu października."

Najbardziej zainteresowani akcjami Expandera są zagraniczni pośrednicy finansowi, fundusze private equity (które mają swoje biura w Polsce) oraz firmy ubezpieczeniowe. Z informacji gazety wynika, że wstępne oferty złożyli trzej notowani na niemieckiej giełdzie brokerzy – AWD, MLP i Interhyp. "Specjaliści od pośrednictwa są pewni, że część inwestorów, którzy złożyli wstępne oferty GE Money, przyglądają się także Domowi Kredytowemu Notus. Pięciu jego właścicieli chce odsprzedać 75 proc. akcji spółki. Tą firmą mogą być zainteresowane także banki, które chętnie kupią gotową sieć dystrybucji kredytów hipotecznych. W tym przypadku wspomina się o tak wielkich instytucjach, jak HSBC czy Citibank […]."

Boom na rynku kredytów hipotecznych napędza zyski pośredników kredytowych. Do czołówki należą Expander, Open Finance i Notus. Dobra koniunktura sprawia, że na rynek wchodzą kolejne firmy doradztwa kredytowego, a banki chętnie podejmują z nimi współpracę.

Więcej na temat w "Rzeczpospolitej".