O modelu bankowości spółdzielczej w Parlamencie Europejskim

25 kwietnia br. w Parlamencie Europejskim zorganizowano pierwszy dialog dotyczący sektora bankowości spółdzielczej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele nauki i reprezentanci środowiska bankowości spółdzielczej. Polskę z ramienia Krajowego Związku Banków Spółdzielczych reprezentował Jerzy Różyński – prezes zarządu KZBS.

Uczestnicy spotkania w dużej mierze skupili się na tematyce dotyczącej stworzenia zrównoważonego i zintegrowanego modelu bankowości spółdzielczej. Dyskusję prowadził Herve Guider – dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB).

Podczas spotkania w Parlamencie Jerzy Różyński reprezentował sektor bankowości spółdzielczej w Polsce. Zaapelował o uwzględnienie specyfiki polskiego sektora bankowości spółdzielczej w projektowanych na szczeblu Unii Europejskiej regulacjach, zwłaszcza w regulacjach Dyrektywy CRD IV. Dyskusja dotyczyła również wniosku złożonego przez KZBS do ministra finansów Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie okresu przejściowego do dnia 31 grudnia 2018 r. w zakresie spełnienia przez polskie banki spółdzielcze i zrzeszające nowego wskaźnika pokrycia płynności krótkoterminowej (LCR).  Różyński zaznaczył, że jednym z rozwiązań mogących pomóc bankom spółdzielczym w Polsce mogłoby być zaliczenie funduszy udziałowych do kategorii kapitałów Tier 1 i wprowadzenie odrębności krajowej  w obecnie obowiązujących przepisach.

W odpowiedzi na słowa Różyńskiego Guider nawiązał do sytuacji Niemiec sprzed dwóch lat mówiąc, że była zbliżona do polskiej. Zaproponował także zmianę modelu funduszu udziałowego na wzór niemiecki. Podziękował Różyńskiemu za przedstawienie stanowiska polskich banków spółdzielczych i dodał, że poruszone kwestie będą omawiane podczas kolejnych spotkań eksperckich. Potwierdził również, że jest optymistą jeśli chodzi o kwestie płynnościowe a mianowicie zaliczanie do aktywów płynnych w ramach wskaźnika LCR środków banków spółdzielczych ulokowanych w banku zrzeszającym.

Spotkanie w Parlamencie Europejskim zainicjowało początek dialogu dotyczącego wypracowania optymalnego modelu bankowości spółdzielczej uwzględniającego odrębność krajową poszczególnych państw.

Źródło: Krajowy Związek Banków Spółdzielczych