Kierunek studiów, wyprowadzka od rodziców, podjęcie pierwszej pracy – to ważne decyzje w życiu każdego młodego człowieka. Równie istotne jest także zaplanowanie swojej przyszłości finansowej, poprzez wybór odpowiedniego funduszu emerytalnego. Czas na samodzielne podjęcie decyzji mamy tylko do 10 stycznia 2011 roku.
Zaczynając pierwszą pracę przede wszystkim zastanawiamy się nad możliwościami rozwoju, jakie nam ona oferuje. Naszą uwagę koncentrujemy na tym, aby jak najwięcej się nauczyć i spełnić oczekiwania pracodawcy. Decyzje podejmowane wówczas przez młodych ludzi dotyczą głównie teraźniejszości. Warto jednak już wtedy zastanowić się nad swoją przyszłością. Momentem, w którym możemy mieć wpływ na to jak będzie ona wyglądała, jest wybór otwartego funduszu emerytalnego. Na zapisanie się do jednego z nich mamy czas do 10 stycznia 2011 roku.
– W wieku 20-25 lat, temat emerytury wydaje się bardzo odległy. To wtedy jednak, wraz z podjęciem pierwszej pracy, należy zdecydować, który fundusz będzie wypłacał nam emeryturę w przyszłości. Osoby, które do 10 stycznia 2011 roku nie podpiszą umowy z wybranym funduszem emerytalnym, zostaną losowo przypisane do jednego z nich przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chcąc mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze życie za kilkadziesiąt lat, warto samemu dokonać wyboru – tłumaczy Eliza Wiśniewska z ING OFE.
Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz?
Przed wyborem otwartego funduszu emerytalnego, najpierw należy zebrać najważniejsze informacje oraz porównać oferty kilku z nich. W tym celu można zadzwonić na infolinię lub wejść na stronę internetową funduszu emerytalnego. Znajdziemy tam między innymi wyniki inwestycyjne, najnowsze wiadomości, porady, analizy, tabele opłat, czy też objaśnienia przepisów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Warto również poszukać informacji o tzw. stopie zwrotu danego funduszu, czyli zysku, jaki dla klienta został wypracowany w danym okresie. Uwzględniają je ogólnodostępne rankingi, publikowane w prasie oraz komentowane w mediach. Szukając informacji na temat funduszy emerytalnych można również odwiedzić stronę www.portalemerytalny.pl i strony Komisji Nadzoru Finansowego.
Sam proces zapisania się do OFE jest prosty. Możemy wysłać SMS, wypełnić formularz na stronie internetowej lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego. Warto więc samodzielnie i świadomie podjąć decyzję, od której będzie zależała nasza przyszłość.
Źródło: ING PTE