Polski bank rozwoju (BGK) wyemituje obligacje z gwarancją Skarbu Państwa RP oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC). Transakcja o wartości 93 mld jenów zasili Fundusz Pomocy przeznaczony na wsparcie Ukrainy. To pierwsza emisja BGK nominowana w jenach japońskich.
Jest to pierwsza emisja BGK, w której płatności z tytułu obligacji są gwarantowane jednocześnie przez dwie instytucje o wysokiej reputacji i wiarygodności kredytowej, tj. Skarb Państwa RP oraz Japan Bank for International Cooperation. Gwarancja JBIC jest udzielana w ramach instrumentu „Guarantee and Acquisition toward Tokyo market Enhancement”. Udział JBIC w emisji obligacji BGK zapewni japońskim inwestorom szersze możliwości inwestycyjne. Emisja zwiększy dywersyfikację źródeł finansowania banku, a także zasili Fundusz Pomocy kwotą 93 mld jenów. Emisja została wyceniona 17 maja 2023 roku. Współpraca BGK i JBIC opiera się na porozumieniu o współpracy z 2022 roku.
– Cieszę się, że naszym partnerem w emisji pierwszych obligacji w Japonii jest JBIC. Transakcja umożliwia dostęp BGK do szerokiego grona inwestorów oraz potwierdza ugruntowaną pozycję banku na międzynarodowych rynkach finansowych. Ponadto otwiera przed nami japoński rynek i toruje drogę do rozszerzenia współpracy z JBIC w innych obszarach. Emisja została dobrze przyjęta przez japońskich inwestorów i przyczyni się do znacznego zasilenia Funduszu Pomocy – mówi Paweł Nierada, Pierwszy Wiceprezes Zarządu BGK.
Konsorcjum organizującym emisję były banki: Nomura Securities Co., Ltd. i Daiwa Securities Co. Ltd. Z kolei Mizuho Bank, Ltd. pełni rolę instytucji reprezentującej posiadaczy obligacji.
Fundusz Pomocy został utworzony na mocy ustawy, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu spowodowanemu inwazją Rosji na Ukrainę. Fundusz zapewnia finansowanie i współfinansowanie wsparcia dla Ukrainy, w szczególności dla obywateli Ukrainy dotkniętych konfliktem zbrojnym. Zadania finansowane z Funduszu mogą być realizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.
Źródło: BGK