Dane o Produkcie Krajowym Brutto opublikowane w piątek wskazują, że rozpoczął się trend spadku dynamiki wzrostu PKB (4% wobec 5,85% poprzednio), widać także znaczące spowolnienie w inwestycjach (3,5% wobec 15,2% poprzednio). Aby pobudzić wzrost gospodarczy, RPP będzie kontynuowała obniżki stóp procentowych, a to jest zawsze dobry czas do inwestowania i zarabiania w funduszach obligacji, które korzystają na spadających rentownościach papierów dłużnych.
Obecne obniżki można porównać do tych z 2001, 2002 i 2005 r. Jednak środowa decyzja RPP najbardziej przypomina sytuację z 2005 r., kiedy stopy zostały obniżone z poziomu 6% do 4%, a pierwsza obniżka w 2008 r. wyniosła 0,25% z poziomu 6%. Wyniki funduszy obligacji z 2001 i 2002 roku są aktualnie nieosiągalne, gdyż wówczas stopy obniżano z poziomu 19% do 5,25%. Niemniej jednak należy się spodziewać, że wyniki polskich funduszy obligacji będą wyższe w najbliższym czasie od terminowych lokat bankowych.
Atrakcyjnego potencjału wzrostu można także poszukiwać poza Polską, np. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie względnie wysoki poziom administracyjnych stóp procentowych notowany jest na Węgrzech (11%) i w Turcji (16,25%). O ile sprawdzi się tam scenariusz obniżek stóp procentowych, fundusze obligacji koncentrujące się na tym regionie mogą być równieć ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów.
Dariusz Lasek,
Dyrektor Inwestycyjny ds. Papierów Dłużnych