Obowiązkowe OC uderzy lekarzy po kieszeni

Do tej pory lekarze ubezpieczali się często na własną rękę, samodzielnie określając maksymalny pułap odpowiedzialności. Wyższe sumy ubezpieczenia przełożą się na większe odszkodowania dla pacjentów, zwraca uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Niektóre obowiązkowe polisy będą opiewały nawet na 100 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia. To dobra informacja tylko dla potencjalnych poszkodowanych, bo w wielu wypadkach zwiększy się kwota maksymalnego odszkodowania. Obecnie maksymalna rekompensata dla pojedynczej osoby poszkodowanej, np. przez ZOZ, to 46,5 tys. euro”, czytamy w dzienniku.

Ostateczna cena będzie też zależała od specjalności lekarza. Obecnie polisy dobrowolne nie obejmują wszystkich zdarzeń. Na przykład w przypadku chirurgów plastycznych wyłączona jest odpowiedzialność z tytułu nieosiągnięcia oczekiwanego rezultatu leczenia. Mogą być również wyłączone szkody powstałe na skutek niedotrzymania określonych terminów świadczeń medycznych”, informuje „DGP”.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy według nowych przepisów lekarzy świadczących swoje usługi w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej. Taki obowiązek posiadają już lekarze związani kontraktem z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, bądź bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Marcina Jaworskiego pt. „Wypłaty z lekarskiego OC mogą sięgnąć 100 tys. euro”.