Obraz ostatniej dekady według BZ WBK Press Foto

– Patrząc z perspektywy ostatniej dekady, widzimy, że organizacja konkursu fotografii prasowej była dobrą decyzją, która – zwłaszcza obecnie – pozwala na dostrzeżenie i rozwój wielu talentów – mówi w rozmowie z PRNews.pl Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu BZ WBK.

Wojciech Boczoń, PRNews.pl: W tym roku już po raz dziesiąty organizują Państwo konkurs fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Co się zmieniło przez ten czas?

Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK: Gdy 10 lat temu zaczynaliśmy przygodę z fotografią prasową, rynek wydawał się być uporządkowany. Było wiele tytułów, które publikowały dobre zdjęcia. Marzeniem fotografa był etat w dobrej redakcji i szlifowanie umiejętności pod okiem najlepszych doświadczonych fotoreporterów.

Jednak cyfryzacja zmieniła nie tylko oblicze fotografii, ale również rynek prasy. Obecnie praca fotoreportera jest o wiele bardziej wymagająca, i to pod wieloma względami. Mam tu na myśli choćby poszukiwanie środków i sposobów na wyjazdy zagraniczne w miejsca, gdzie mogą powstać dobre zdjęcia, potem poszukiwanie możliwości, aby te zdjęcia mogło zobaczyć i obejrzeć i docenić większe grono osób niż tylko koledzy z redakcji.Z drugiej jednak strony pracy fotoreportera towarzyszy dziś większa swoboda. Tylko trzeba umieć z niej skorzystać.

Na tegorocznej Gali konkursu podczas panelu dyskusyjnego Tadeusz Rolke, przewodniczący jury, mówił o tym, że zmniejszenie liczby tytułów prasowych i ich objętości powoduje, że jest coraz mniej miejsca dla fotoreporterów na ich prace. Dlatego zachęcał ich, by zamiast myśleć kategoriami: „czy moje zdjęcie się spodoba i czy zostanie opublikowane w prasie”, zaczęli robić pogłębione tematy dla siebie. Takie prace można wysyłać właśnie na różne konkursy, które dają szanse pokazania swoich prac szerokiej publiczności.

Dlatego też, patrząc z perspektywy tej ostatniej dekady, widzimy, że organizacja konkursu fotografii prasowej była dobrą decyzją, która – zwłaszcza obecnie – pozwala na dostrzeżenie i rozwój wielu talentów.

W.B.: Co zyskał Bank Zachodni WBK, angażując się w organizację konkursu fotograficznego?

A.S.: Przede wszystkim mamy świadomość, że nasz konkurs przyczynia się do powstawania wielu dobrych prac. Potwierdza talent wielu młodych fotoreporterów, ale również dzięki nagrodom pieniężnym, które, jak wiemy od niektórych naszych laureatów, pozwala sfinansować wyjazdy w miejsca, w których powstają kolejne dobre zdjęcia. Z drugiej strony, poprzez cykle wystaw pokonkursowych w całej Polsce dajemy możliwość obejrzenia tych prac szerszej publiczności, co ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że w prasie coraz rzadziej można zobaczyć tej jakości zdjęcia.

Mamy zatem satysfakcję, że nasz konkurs wypełnia cząstkę przestrzeni w obszarze kultury, która pozwala Polakom zobaczyć świat opisany obiektywem przez najlepszych polskich fotoreporterów.

W.B.: 11 kwietnia rozpoczął się cykl 16 wystaw pokonkursowych w całej Polsce. Co możemy w tym roku zobaczyć?

A.S.: Dla Banku Zachodniego WBK to ogromny przywilej móc po raz kolejny pokazać serię dobrych zdjęć najzdolniejszych polskich fotoreporterów. Już 10 lat towarzyszymy im w ich pracy i prezentujemy społeczeństwu najlepsze obrazy, które wiele mówią o zmieniającym się świecie. Obchodzony w tym roku jubileusz dał nam pretekst, aby sięgnąć wstecz – do historii konkursu – i przypomnieć Zdjęcia Roku nagrodzone w poprzednich edycjach. Będą one prezentowane razem z pracami tegorocznych laureatów na wystawach w kilkunastu miastach. W najbliższym czasie wydamy również jubileuszowy album POLSKA, w którym znajdą się wybrane, nagrodzone zdjęcia wszystkich edycji. Niewątpliwie album będzie unikalnym portretem Polski ostatniej dekady, Polski widzianej oczyma fotoreporterów. Obrazy zostaną wzbogacone o literackie opisy Antoniego Libery. Mam nadzieję, że będzie to najlepsze podsumowanie naszego 10-letniego zaangażowania w organizację tego konkursu.

Zdjęcie Roku

Maciej Moskwa, TESTIGO

Okolice Maarrat al-Numan w prowincji Idlib. Bojownik Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej. Miejsce, gdzie zbierali się bojownicy biorący udział w bitwie o bazę rządową Wadi Deif, znajdującą się przy strategicznej drodze łączącej Damaszek i Aleppo. Syria, marzec 2013 r.

Zdjęcie Dekady, Zdjęcia Roku ostatnich dziesięciu edycji oraz prace wszystkich tegorocznych laureatów można obejrzeć na stronie www.bzwbkpressfoto.pl

Relacja z jubileuszowej Gali dostępna jest pod linkiem.