Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wyniosły po III kw. 2008 r. ponad 24,7 mld zł

– W tym roku obserwujemy spektakularny rozwój faktoringu w Polsce. Prognozowany przez nas w lipcu br. obrót ponad 40 miliardów złotych w skali roku 2008 jest nadal realny do osiągnięcia. Faktoring się coraz bardziej rozpoznawalnym i docenianym przez przedsiębiorców źródłem finansowania obrotu gospodarczego. – komentuje Elżbieta Urbańska, przewodnicząca Polskiego Związku Faktorów.

ING Commercial Finance SA umocnił się na pozycji silnego lidera z obrotami na poziomie 10,2 miliarda złotych, za nim Pekao Faktoring z obrotami w wysokości 3,89 miliarda złotych, dalej Polfactor z obrotami 2,56 miliarda złotych, SEB CF (dawniej GMAC CF) i Coface Poland Factoring z obrotami ponad 2,1 miliarda złotych każdy.

Faktoring to rodzaj działalności finansowej polegającej na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, połączony z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

Firmy świadczące usługi faktoringowe (faktorzy) dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury, odnoszące się zarówno do sprzedaży krajowej, jak i eksportowej. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać do 90% wartości wystawionych faktur w momencie wysłania towarów (lub świadczenia usług), a wypłata pozostałej części następuje po zapłacie odbiorcy na konto faktora.

Typowy adresat faktoringu to firma:
– prowadząca sprzedaż z odroczoną płatnością
– o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie
– utrzymująca stałą współpracę z odbiorcami
– realizująca ekspansywną strategię zwiększenia obrotów m.in. poprzez stosunkowo długie terminy płatności.