Prezes PIU, Tomasz Mintoft-Czyż, w imieniu branży zaapelował do Przewodniczącego KNF o wsparcie tych działań, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania całego rynku ubezpieczeniowego. Potrzeba wsparcia dotyczy z pewnością takich projektów jak ustawa o dopłatach do ubezpieczeń rolnych czy ustawa OC. Zdecydowano, że konieczne jest powołanie grup roboczych, złożonych z przedstawicieli PIU i KNF, do pracy nad rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi najważniejszych dla rynku ubezpieczeniowego zagadnień.
Na temat wypłat emerytur z II filaru KNF ma polemiczny pogląd wobec założeń przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Stanowisko KNF w tym przedmiocie zostanie przedstawione na najbliższym posiedzeniu Komisji planowanym na 19.02.2007 r.
W kategoriach systemowych i ekonomicznych KNF podziela pogląd o potrzebie wprowadzenia ubezpieczeń zdrowotnych. W opinii Stanisława Kluzy wprowadzenie mechanizmów rynkowych będzie sprzyjać służbie zdrowia.
Stanisław Kluza zgodził się także z opinią ubezpieczycieli, że abonamenty medyczne powinny być traktowane zarówno przez nadzór finansowy jak i Ministerstwo Finansów jako produkt ubezpieczeniowy.
Oprócz zagadnień ważnych dla całej polskiej gospodarki, poruszono także problemy stricte ubezpieczeniowe.
Przewodniczący KNF, zapytany przez Andrzeja Gładysza z Commercial Union o stanowisko urzędu w sprawie dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczeniowej (czyli tzw. „polisy bez podpisu”), odpowiedział, że prace nad ustaleniem jednej obowiązującej interpretacji cały czas trwają. W oparciu o pełną analizę merytoryczną urząd wyda stosowne rekomendacje. Niemniej organ nadzoru podziela stanowisko Ministra Finansów.
O kwestię doliczania VAT przy wypłacie odszkodowań na kosztorys zapytała Magdalena Barcicka, ekspert PIU. W opinii Stanisława Kluzy jest to poważny problem. Istniejący stan prawny i orzecznictwo Sądu Najwyższego są obowiązujące dla KNF, tymczasem one wymagają również doprecyzowania legislacyjnego ze strony Ministerstwa Finansów. Dotyczy to zarówno obniżenia odszkodowań o VAT przy wypłacie na podstawie kosztorysu, potrącenia amortyzacji, czy wypłacenia odszkodowań metodą tzw. szkody całkowitej. Wobec tych praktyk ma miejsce dyskusja i również KNF zgłasza tu zastrzeżenia. Problem ten powinien być pilnie rozwiązany, tym bardziej, że toczą się postępowania sądowe w tej sprawie.
Dla wszystkich uczestników spotkania ważnym elementem działalności jest edukacja ubezpieczeniowa i finansowa, począwszy od szkolnictwa na poziomie podstawowym i akademickim, a także działania publicystyczno-informacyjne skierowane do konsumentów (media, strony internetowe).