Ocena polskiej opieki medycznej w europejskim badaniu Health Barometre

W czerwcu i lipcu 2009 roku przeprowadzone zostało przez Europ Assistance Group badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia w sześciu krajach europejskich: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polsce. Stan opieki medycznej w Polsce został oceniony przez większość objętych badaniem Polaków jako ubogi. 

Badanie Health Barometre przeprowadzane jest przez Europ Assistance Group oraz Circle Sante Societe od 2006 roku. Po raz pierwszy w tym roku, zbadano również opinię Polaków na temat opieki medycznej w ich kraju. Pozytywnie oceniło służbę zdrowia w Polsce  jedynie 12% respondentów. Większość jednak przyznała, że polska służba medyczna jest uboga (48%). Najlepiej oceniana jest służba zdrowia w Wielkiej Brytanii (60% pozytywnych ocen).

W odróżnieniu do ogólnej służby zdrowia, indywidualne konsultacje lekarskie oceniane są  pozytywnie. 51% badanych Polaków uważa, że konsultacje medyczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Jedynie 11% odpowiedzi wskazuje na niezadowolenie z obsługi lekarskiej w Polsce.

      Health Barometre sprawdzał ponadto, obawy i zagrożenia przedstawicieli krajów europejskich dotyczące opieki medycznej. 93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia. Wśród wielu zagrożeń, wymienione zostały również: niedostateczne finansowanie służby medycznej (70% wskazań w Polsce, 52% w Szwecji), nierówny dostęp do usług medycznych (78% wskazań w Polsce, 54% we Francji), brak lekarzy (70% wskazań w Polsce, 54% we Francji), ryzyko infekcji w szpitalach (73% wskazań w Polsce, 42% we Francji), błędy lekarskie (70% wskazań w Polsce, 33% we Francji) oraz nowe choroby (60% wskazań w Polsce, 46% w Niemczech).

      Europejczycy pytani byli o równy dla wszystkich dostęp do usług medycznych w ich krajach. 78% badanych Polaków odpowiedziało na to pytanie negatywnie. Z kolei, według , wyników badania 69% Brytyjczyków uważa, że w ich kraju każdy ma równy dostęp do służby zdrowia.  

     Według pytanych Polaków, opieka nad osobami starszymi w ich kraju jest słaba (34% wskazań) lub średnia (51% odpowiedzi). Podobnie negatywna ocena padła we Francji. Opieka nad starszymi, niesamodzielnymi obywatelami najwyżej oceniana jest w Niemczech (47% pozytywnych ocen) oraz w Wielkiej Brytanii i Szwecji (42% odpowiedzi). Znacząca liczba Europejczyków opowiada się za domową opieką nad niesamodzielnymi seniorami (68% badanych). Jedynie w Szwecji większość badanych opowiedziała się za umieszczeniem seniorów w instytucjach przeznaczonych do tego celu (45% za ośrodkami opieki, 41% za domową opieką).

      Nowe technologie w zagadnieniach zdrowotnych mają dla Europejczyków duże znaczenie. Z Internetu, w celach sprawdzenia, bądź znalezienia informacji na temat zdrowia,  korzysta najwięcej Szwedów (58%). Na drugim miejscu znajdują się Polacy (52%). Internet staje się coraz bardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat zdrowia. Za rozwinięciem możliwości konsultacji on-line opowiada się 58% Polaków i 69% Szwedów. Francuzi oraz Niemcy niechętnie podchodzą do tego typu usług. 82% badanych przedstawicieli Francji oraz 66% ankietowanych Niemców  nie zgadza się na tego typu rozwiązania.

      Finansowanie służby zdrowia było kolejnym zagadnieniem badaczy Health Barometre 2009. Pytali oni ankietowanych, jak według nich finansowana powinna być opieka medyczna w ich kraju. Większość Europejczyków wolałaby finansować usługi medyczne w systemie zintegrowanym: część ze środków państwowych, część z prywatnych ubezpieczeń. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55% badanych Polaków, 70% Niemców, 63% Francuzów, 54% Włochów, 51% Brytyjczyków oraz 52% Szwedów. Jedynie 35% Polaków uważa, że służba medyczna finansowana powinna być w pełni ze środków państwowych, a 6% z nich finansowałoby w całości usługi medyczne z własnego portfela.

    

Ocena społeczna polskiej służby medycznej w międzynarodowym badaniu Grupy Europ Assistance stanowi doskonałe źródło informacji o opiniach i potrzebach Polaków zarówno dla państwowej służby zdrowia oraz ubezpieczycieli, w tym również takich jak Europ Assistance. Dzięki zestawieniu Polski z krajami Europy Zachodniej, widzimy w jakim kierunku powinny rozwijać się usługi medyczne w Polsce. Zintegrowany system finansowania służby zdrowia, równy dostęp do usług medycznych i jakość obsługi w placówkach medycznych to te obszary, w których widzimy ogromne możliwości oraz szanse poprawy. Jestem przekonany, że wyniki badania Health Barometre 2009 przyczynią się nie tylko do pogłębionej refleksji nad stanem opieki medycznej w Polsce, ale również zmotywują aktywne w tym sektorze środowiska do poprawy obecnej sytuacji” – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska . 

Źródło: Europ Assistance Polska