Ochota – coraz więcej nowych mieszkań

W minionym czasie obserwujemy zmiany na warszawskim rynku mieszkaniowym. Jeszcze kilka lat temu obszarem najsilniejszego rozwoju rynku deweloperskiego był Wilanów i okolice Miasteczka Wilanów. Obecnie wymienić można kilka miejsc, w których powstaje imponująca liczba nowych inwestycji mieszkaniowych.

Wskazać można okolice ul. Jana Kazimierza na Woli, osiedla budowane na masową skalę na Bemowie, czy też centralną i wschodnią część Pragi Południe – wszędzie tam działalność deweloperów mieszkaniowych wyraźnie nasila się. Na tym tle dość zaskakująca wydaje się informacja, że Ochota charakteryzowała się w ostatnich miesiącach dużym wzrostem rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych.

Ochota jest około centralną dzielnicą Warszawy, charakteryzującą się zwartą, miejską zabudową i relatywnie małą powierzchnią. Jest trzecią od końca pod względem powierzchni – wyprzedza pod tym względem jedynie Ursus i Żoliborz. Dzielnica ta zajmowała także miejsce w ogonie warszawskich dzielnic pod względem podaży nowych mieszkań – po prostu nie było na jej terenie wystarczającej ilości działek nadających się na zabudowę mieszkaniową. W III kw. jednak na rynek wprowadzono kilka nowych inwestycji deweloperskich, które sprawiły, że poszukujący mieszkań na rynku pierwotnym mogą wybierać spośród ok. 500 mieszkań.

Średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym Ochoty, X 2016 r.

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Średnia cena mieszkań w zł/mkw.

9 464 zł/mkw.

7 880 zł/mkw.

Szacunkowy poziom podaży (liczba mieszkań w aktualnej ofercie rynkowej)

Ok. 500

Ok. 3 000

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie danych własnych (rynek pierwotny) i serwisu Otodom.pl (rynek wtórny)


Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, nowe mieszkania na Ochocie powstają w budynkach, które będą oddawane do użytku głównie w 2017 r., a nawet w 2018 r. – kupujący muszą zatem liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania nie tylko na przekazanie mieszkania, ale także z czasem niezbędnym na jego wykończenie. Stąd warto doradzić osobom poszukującym mieszkań w tej dzielnicy na zwrócenie uwagi na rynek wtórny i na mieszkania zlokalizowane w nowych budynkach, które powstały tu w ciągu minionych kilku lat.

Przykładowe oferty kilkuletnich mieszkań na rynku wtórnym Ochoty, X 2016 r.

Ulica

Liczba pokoi

Powierzchnia

Cena

Cena/mkw.

Opis

Grójecka

2 51 562 000 11 000

Mieszkanie w apartamentowcu w rejonie Parku Szczęśliwickiego, oferowane przez I właściciela, w pełni umeblowane, w cenie miejsce postojowe

Włodarzewska

3 55 600 000 10 900

Mieszkanie od I właściciela (Osiedle Villa Parc), w pełni umeblowane i wykończone w wysokim standardzie, w cenie miejsce postojowe oraz komórka lokatorska

Instalatorów

2 (aneks)

27 229 000 8 350

Standard deweloperski, typowy budynek standardu popularnego ukończony w 2016 r.

Włodarzewska

2 51 568 000 9 250

W pełni wykończone mieszkanie w budynku z 2015 r. (ochrona 24h) w okolicy Parku Szczęśliwickiego

Opaczewska

2 47 473 000 10 050

W pełni wykończone i umeblowane mieszkanie w budynku z 2011 r. (ochrona 24h, kuchnia z loggią)

Aleja Krakowska

3 63 489 000 7 750

Standard deweloperski – popularny, miejsce postojowe – dodatkowo 30 tys. zł

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie danych serwisu Otodom.pl

Jak widać w zestawieniu przedstawionym powyżej ceny mieszkań w kilkuletnich budynkach są z reguły znacznie wyższe w porównaniu z aktualną średnią rynku pierwotnego. Związane jest to oczywiście z faktem, że oferowane mieszkania są w pełni wykończone i umeblowane. Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl, warto jednak rozważyć taką opcję, gdyż oferowane mieszkania w kilkuletnich budynkach to z reguły lokale w apartamentowcach, wykończone w wysokim standardzie i w pełni umeblowane. Osoby chcące jednak zaoszczędzić, mogą poszukać ciekawych ofert mieszkań oferowanych w standardzie deweloperskim i wykończyć je z jednej strony według własnego uznania, z drugiej – kontrolując koszty wykończenia. Co ważne, wybór na Ochocie jest obecnie relatywnie szeroki.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.