Oczekiwania wobec stóp kluczowym czynnikiem

Rozgrzane na nowo oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro nie wystarczyły inwestorom na skuteczne przekroczenie oporu na 1,41 i w czasie wczorajszej sesji amerykańskiej kurs osunął się pod poziom 1,4080.

Sił amerykańskiej walucie podobnie jak euro dodawały równie wysokie oczekiwania ws. zmian tamtejszych poziomów stóp, szczególnie po ostatnich jastrzębich wypowiedziach szefów oddziałów FED z Dallas i St. Louis. Dzisiejszy poranek jednak znów przeważał na korzyść wspólnej waluty, która od początku sesji w Europie umacnia się wobec dolara i notuje wartość 1,4120. W dużej mierze wpływ na poprawę sentymentu na rynku nadal ma wczorajsza jastrzębia wypowiedź szefa EBC, którą dziś wspomogły także pozytywne informacje z japońskiej gospodarki, gdzie bezrobocie spadło najniżej od dwóch lat, a sprzedaż detaliczna okazała się wyższa od prognoz. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w tych wynikach nie uwzględniono jeszcze skutków trzęsienia ziemi, które nawiedziło kraj Kwitnącej Wiśni na początku marca, i które będzie miało znaczący wpływ na przyszłe odczyty wskaźników makroekonomicznych tego kraju.  
 
Złoty korzysta z dobrego nastroju

Polski złoty wsparty wczorajszymi jastrzębimi wypowiedziami ze strony Rady Polityki Pieniężnej dziś nadal korzysta z dobrego sentymentu na rynku i utrzymuje się na niskich poziomach. O godzinie 8:00 kurs USD/PLN ponownie testował poziom 2,83, którego nie udało mu się skutecznie przebić w ciągu wczorajszej sesji. Natomiast para EUR/PLN dziś rano notuje nieco wyższy poziom. Wczorajsze pokonanie oporu na 4,00 udało się, jednak zejście do poziomu 3,99 nie trwało długo i dzisiejszy kurs notuje wartość 3,9985.

Tylko jedna istotna publikacja

Dzisiejszy dzień przyniesie nam tylko jedną istotną publikację makroekonomiczną. O godzinie 16:00 poznamy indeks zaufania konsumentów wg Conference Board. Eksperci oczekują spadku tego wskaźnika z poziomu 70,4 pkt do 65 pkt.

Źródło: FMC Management