Od dziś termomodernizacja na nowych zasadach

Dziś wchodzi w życie uchwalona przez Sejm 21.11.2008 r. ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wprowadza ona prostsze zasady przyznawania pomocy ze środków budżetu państwa. Zrezygnowano z wymogów dotyczących długości okresu kredytowania i wysokości minimalnego udziału własnego. BGK przyznawać będzie także premię remontową i kompensacyjną.

Podstawowym celem Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest pomoc finansowa w postaci spłaty części kredytu, który inwestorzy (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, osoby fizyczne – właściciele domów jednorodzinnych) zaciągają w banku komercyjnym na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i remontowego. Fundusz udziela wsparcia w trzech formach jako:

Premia termomodernizacyjna

Aby się o nią ubiegać, realizowane przez inwestora przedsięwzięcie musi spowodować określoną oszczędność energii, określoną w zależności od rodzaju modernizacji. Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego określającego zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego z punktu widzenia kosztów realizacji oraz oszczędności energii. Maksymalna wysokość premii wynosi 20% wykorzystanej kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 15% całkowitych nakładów inwestycyjnych. 

Premia remontowa

Jest formą pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie remontowe związane z termomodernizacją. Również w tym przypadku premia wynosi 20% kosztów kredytu, o ile nie przekracza 15% nakładów inwestycyjnych. Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu remontowego. Warunkiem przyznania premii remontowej jest osiągnięcie podczas remontów oszczędności energii cieplnej, ale niższej niż przy termomodernizacji.

Premia kompensacyjna

Premia kompensacyjna ma na celu rekompensatę strat poniesionych przez właścicieli budynków mieszkalnych, w związku z obowiązującymi w latach 1994-2005 zasadami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych znajdujących się w tych budynkach. O premię kompensacyjną może ubiegać się osoba fizyczna, która w dniu 25 kwietnia 2005 r. była właścicielem lub spadkobiercą właściciela budynku mieszkalnego, lub po tym dniu została spadkobiercą właściciela tego budynku mieszkalnego, w którym był co najmniej jeden lokal kwaterunkowy.
Źródło: BGK