Od nowego roku BGK będzie zarządzał systemem płatności funduszy unijnych

1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie nowa ustawa o finansach publicznych, która w zasadniczy sposób zmienia zasady wypłacania i rozliczania środków finansowych w ramach funduszy UE, a także dokonywania płatności dla beneficjentów środków europejskich. Nowy system usprawni przekazywanie środków pomiędzy instytucjami.

W ramach budżetu państwa wyodrębniony zostanie budżet środków europejskich, którego bankową obsługę zapewni BGK. Jego rolą będzie przekazywanie środków finansowych z otwartego w banku rachunku Ministra Finansów – na rzecz beneficjentów programów i projektów, na podstawie zleceń płatności składanych przez uprawnione instytucje. Rachunek MF umożliwiający bankowi dokonywanie płatności będzie zasilany kilka razy w miesiącu, co zapewni płynną obsługę zleceń. Warunkiem ich realizacji będzie weryfikacja wniosku o płatność dokonywana przez instytucję, która zawarła umowę z beneficjentem. Koszty BGK związane z obsługą zleceń płatniczych pokrywać będzie Minister Finansów.

Obsługa przez BGK płatności w ramach budżetu środków unijnych wymagać będzie zawarcia przez BGK odpowiedniej umowy z każdą z instytucji upoważnionych przez dysponentów części budżetowej (przede wszystkim odpowiednie ministerstwa). Umowy będą regulować zasady współpracy w zakresie obsługi środków unijnych, a jej wzór zostanie określony przez Ministra Finansów.

System obsługujący płatności przygotowany przez BGK oparty jest na rozwiązaniach bankowości elektronicznej, co umożliwi dysponentom poszczególnych części budżetowych nielimitowany czas dostępu do portalu rejestrującego zlecenia oraz znacznie uprości i przyspieszy procedurę składania dyspozycji płatniczych. Poza elektroniczną formą zlecenia płatności BGK nie będzie wymagał kopii dokumentów stanowiących podstawę dla dokonania płatności. Aktualnie system jest poddawany testom operacyjnym.  

Zgodnie z nową  ustawą o finansach publicznych dysponenci części budżetowych  mogą zlecić BGK obsługę płatności także w ramach krajowego współfinansowania realizacji programów i projektów. Bank przygotował rozwiązania systemowe w tym zakresie opierając je na założeniach przyjętych dla obsługi płatności w ramach budżetu środków unijnych. Powierzenie BGK obsługi wypłat z części krajowej umożliwiałoby dysponentom:

Źródło: BGK