Od wspomnień do kryzysu

Kariera-Sukces-Przyszłość – pod tą nazwą kryje się zorganizowana w ramach obchodów 20-lecia Korporacji HZ konferencja w Szkole Głównej Handlowej. Rozpoczęło się od wspomnień i przemówień, skończyło na dyskusji o obecnym kryzysie sektora finansowego.

7 października 2011 r., w historycznej Auli B Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie miało miejsce nietypowe spotkanie – absolwentów wydziału, o którym mówi się, że wydał najwięcej premierów, ministrów i prezesów. Były pochwały, wyrazy uznania, wspomnienia. Później przyszedł czas na poważne debaty z udziałem wybitnych panelistów. Tematów do dyskusji nie brakowało – w szczególności, że kryzys finansowy zdaniem wielu puka do drzwi Europy.

Wspomnień czar

– Mieliśmy znakomitych Profesorów, którzy uczyli nas prawdziwej ekonomii, realnych finansów, prawa międzynarodowego, negocjacji, technik handlu zagranicznego, skutecznego zarządzania a nawet marketingu. Każdy z nas przykładał się do nauki języków bo one otwierały okno na świat – wspominał dr Bogusław Sosnowski, twórca Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGH/SGPiS „Korporacja HZ”, który przewodniczył jej 20 lat.

– Nie przesadzę jeśli powiem, że sukces tej trudnej transformacji w wielkim stopniu był osiągnięty dzięki zaangażowaniu wielu naszych wybitnych absolwentów, w tym Korporantów. Przejście do gospodarki rynkowej, przystąpienie Polski do NATO, wejście Polski do Unii Europejskiej, utworzenie nowego systemu finansowego na czele z Giełdą Papierów Wartościowych, uruchomienie procesu prywatyzacji to ważniejsze obszary, gdzie działali nasi Korporanci – wymieniał dr Bogusław Sosnowski. Jest nim m.in. prof. Leszek Balcerowicz, utożsamiany z przejściem Polski do gospodarki rynkowej, wcześniej wykładowca na Wydziale Handlu Zagranicznego.

Poważne dyskusje

W czasie konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne. Rozmawiano o ścieżkach kariery w polskiej bankowości i budowaniu strategii w biznesie. Największe emocje wywołała jednak debata na temat rozwoju Polski. W tle rozwoju naszej gospodarki pojawił się temat najbardziej aktualny – kryzys Grecji i problemy w strefie euro.

– To banki wywołały kryzys, ale w otoczeniu stworzonym przez polityków. Jeśli więc dziś kogoś trzeba chwytać za twarz, to nie banki, ale polityków – mówił podczas panelu Marek Borowski. – To, że w konstytucji jest zapis o 60-procentowym limicie długu, to było proroctwo, które nas uchroniło przed dzisiejszą Grecją. Nie wierzę, by kolejne rządy nie miały pokusy zadłużania się do tego poziomu co Grecy, gdyby nie limity – dodawał były marszałek Sejmu.

– Ostatnio w Brukseli gościła prezydent Brazylii. I co ona tam robiła? Uczyła Unię Europejską, jak w kryzysie iść do przodu – dodał Józef Oleksy. W podobnym tonie wypowiadała się Danuta Hübner, mówiąc o Europie dwóch prędkości, która na naszych oczach staje się nie tyle hasłem, , co faktem

– Niestety, powstaje Europa dwóch prędkości – mówiła Danuta Hübner.

– Euro przetrwa ten kryzys. Za 10 lat będzie walutą jeszcze bardziej pożądaną niż dziś. Dlaczego? Bo wszystkim się to opłaca, choć nie wszyscy dziś o tym jeszcze wiedzą – największym optymistą w dyskusjach był Dariusz Rosati.

O polskiej bankowości rozmawiali: Małgorzata Kołakowska, Prezes ING Banku Śląskiego, Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, Wiceprezes Citi Handlowy, Małgorzata OShaughnessy z Visa Europe, prof. dr hab. Leokadia Oręziak z SGH, dr hab. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. 

W kolejnym panelu wzięli udział: Bogdan Rogala, Dyrektor Zarządzający Philips Lighting, Jacek Glinka, Prezes Polpharma SA, Macieja Szozda, Wiceprezes Grupy Lotos SA, Piotr Freyberg, Prezesa 3M Wrocław Sp. z o.o., Włodzimierz Kleniewski z PGNiG SA, prof. dr hab. Krzysztof Rutkowski z SGH. Ostatnią dyskusję prowadził Jacek Mojkowski, red. nacz. Forum, a udział w niej wzięli: Henryka Bochniarz, Marek Borowski, Danutay Hübner, Andrzej Olechowski, Józef Oleksy, Dariusza Rosati, Jana Truszczyński. 

Polski Think Tank

Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGH/SGPiS „Korporacja HZ” jest jedyną w Polsce organizacją zrzeszającą przedstawicieli jednego wydziału. W stowarzyszeniu są absolwenci wydziału, ale nie całej uczelni. Istnieje od 1991 roku. Wydział Handlu Zagranicznego od 1949 r. do 1995 r. ukończyło ok. 5 tys. osób, z czego ok. 600 jest członkami Korporacji HZ. Mówi się, że żaden inny wydział w Polsce nie wydał tylu premierów, ministrów czy prezesów banków.

– Oto najsilniejszy think tank od Lizbony do Władywostoku – mówił redaktor naczelny tygodnika „Forum” Jacek Mojkowski, przedstawiając gości na konferencji.

Źródło: Bankier.pl