Biometria jest jedną z wielu zdobyczy nowoczesnej bankowości. To wygodna i bezpieczna technologia, wykorzystująca unikalne cechy użytkownika. Czy „bankowość biometryczna” stanie się nowym standardem w dostępie do pieniędzy i potwierdzaniu transakcji? Badania pokazują, że pierwszymi entuzjastami biometrii są ludzie młodzi.
Biometria wykorzystywana jest przez polskie banki coraz częściej. Niektóre z nich umożliwiają już swoim klientom logowanie do aplikacji mobilnej oraz potwierdzanie płatności odciskiem palca. Pojawiają się również takie technologie jak biometria głosowa, rozpoznawanie twarzy, geometria dłoni czy skanowanie tęczówki oka.
Biometria wyznacza kierunek rozwoju aplikacji i płatności mobilnych, zarówno z punktu widzenia technologii, jak i bezpieczeństwa. Bez wątpienia ta technika sprawi, że płatności elektroniczne staną się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne, co w znacznym stopniu wpłynie na ich popularność mówi Ricardo Campos, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium. Przełomowe w ostatnim czasie było udostępnienie przez Bank Millennium możliwości potwierdzenia odciskiem palca płatności 3D Secure. Opcja zatwierdzania tego typu transakcji odciskiem palca to pierwsze takie rozwiązanie na rynku dodaje.
Jak pokazuje badanie „Pokolenie Millennium w świecie finansów i nowych technologii, na tle generacji X i Z”, nowoczesnymi rozwiązaniami szczególnie zainteresowana jest najmłodsza grupa klientów banków. Logowanie do m-bankowości za pomocą odcisku palca jest najpopularniejsze w grupie najmłodszych respondentów (16-19 lat) i wynosi aż 50 proc. 38 proc. pytanych wybrałoby logowanie za pomocą biometrii, jeśli miałoby taką możliwość. Millennialsi, natomiast czyli osoby w wieku 20-32 lata najchętniej logowaliby się do bankowości mobilnej standardowo (wskazało tak blisko 60 proc. badanych), a biometrię wybrałoby ok. 40 proc.