Odczyty inflacji

Wczorajsza tendencja wzrostowa na parze EUR/USD traci swój impet. Po długim boju nie udało się na długo pokonać poziomu 1,4300. Dziś z rana o godzinie 8:00 kurs znajdował się na tym samym poziomie, co w momencie zamknięcia czwartkowej sesji, czyli 1,4273.

Podwyższona zmienność nie powinna nas dziś opuścić, jednak kierunek dalszych zmian stoi pod znakiem zapytania. Impulsem najprawdopodobniej będą publikowane dziś dane makro. Inwestorzy będą przywiązywać szczególną wagę do odczytów inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, albowiem będzie ona decydować o szybkości zacieśniania polityki monetarnej. Odczyty wyższe od prognoz powinny działać na korzyść dolara.

Odbicie na parach złotowych

Wczorajszy silny ruch wzrostowy na głównej parze walutowej, a także wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w naszym kraju wspierały naszą walutę. Po publikacji kilku członków Rady Polityki Pieniężnej mówiło, że nie ma już mowy o dalszych obniżkach. O tym kiedy rozpocznie się cykl podwyżek, najprawdopodobniej zadecyduje odczyt inflacji bazowej. Dziś pary złotowe lekko odbijają wczorajszy spadek. O godzinie 8:00 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1235 i 2,8873, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,1156 i 2,8818.

Awaria wpłynęła na wysokie otwarcie

Wczorajsze opóźnienie notowań spowodowało, że indeksy otworzyły się na bardzo wysokich i tym samym trudnych do utrzymania poziomach. Indeks WIG20 zakończył co prawda dzień na poziomie 2119,8 pkt., co oznacza wzrost o 2,44% jednak w obrębie sesji przeważyła tendencja spadkowa. Ponieważ sesja amerykańska pokazała, że podaż jest już równie silna co popyt, w dniu dzisiejszym można się spodziewać korekty ostatnich wzrostów.

Makro piątek

W dniu dzisiejszym czekają nas cztery istotne publikacje makro. Pierwsze dwie to odczyty inflacji CPI. O 11:00 poznamy jej wartość dla Strefy Euro, gdzie prognozuje się spadek z -0,1% r/r do -0,6% r/r. O godzinie 14:30 natomiast, napłynie ta sama dana dla Stanów Zjednoczonych. Tam analitycy oczekują spadku z 0,7% m/m do 0,0% m/m. Kolejną publikacją będzie dynamika produkcji przemysłowej USA. Oczekuje się, że w ujęcie m/m wzrośnie ona z -0,4% do 0,3%. Ostatni odczyt poznamy 5 minut przed godziną 16:00, a będzie nim wartość indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. Prognozowana wartość to 68,5 pkt., wobec poprzedniej: 66 pkt.

Andrzej Sowiński
Źródło: FMC Management