Odsetki od kredytu na budowę nieruchomości firmowej są kosztem

Podatnicy prowadzący własny biznes często spotykają się z koniecznością posiadania nieruchomości przystosowanych do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Bardzo często wiąże się to z potrzebą wybudowania takiego obiektu we własnym zakresie, za pomocą finansowania dłużnego, jakim jest kredyt bankowy. W jaki sposób zatem traktować odsetki wynikające z zaciągniętego zobowiązania kredytowego?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej niekiedy, choć nie zawsze, konieczne jest posiadanie specjalnie przystosowanej do tego celu nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością budowy obiektu od podstaw. Kapitał potrzebny na tę inwestycję najczęściej pochodzi z kredytów bankowych, z którymi nierozerwalnie związane są odsetki. Tu nasuwa się pytanie, czy koszty te można zakwalifikować do kosztów podatkowych, zmniejszając w ten sposób podstawę opodatkowania, a jeśli tak – to kiedy?

Odsetki od kredytu inwestycyjnego kosztem…

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, zawierającym listę kosztów, które w żadnym wypadku nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.  Ponadto warto podkreślić, że aby dany wydatek – w tym wypadku odsetki kredytowe – mógł zostać zakwalifikowany do kosztu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności, musi on pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przedmiotem prowadzonej działalności. Odsetki wynikające z oprocentowania kredytu bankowego przeznaczonego na budowę nieruchomości firmowej – wytworzenia środka trwałego – można uznać za koszty uzyskania przychodów. Pojawia się jednak pytanie, jaki przyjąć moment początkowy rozliczenia tych odsetek.

…w postaci amortyzacji

W przypadku odsetek z tytułu kredytu bankowego finansującego budowę nieruchomości firmowej, naliczonych do dnia oddania obiektu do użytku, w myśl artykułu 22g ustawy o PIT, podatnik nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zamiast tego odsetki te zostaną zaliczone w poczet wartości początkowej środka trwałego, a następnie rozliczone w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zakończona inwestycja umożliwia rozliczenie odsetek w kosztach

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia wydatków poniesionych w celu pokrycia odsetek od kredytu bankowego po dniu przekazania środka trwałego do użytku. Należy zaznaczyć, że koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie zwiększają więc wartości początkowej inwestycji. Warunkiem uznania ich za koszt podatkowy jest faktyczna zapłata. Jeśli odsetki są kapitalizowane, warunkiem wystarczającym uznania ich za koszt uzyskania przychodu jest ich kapitalizacja.

Źródło: Tax Care