OFE oddadzą 1,5 mld zł

„– Nienależne przekazane do OFE składki wynikają najczęściej z dokonywanych przez płatników korekt dokumentów związanych z błędami, np. przekazaniem składki dwukrotnie. Płatnicy mają dziesięć lat na dokonanie korekt – tłumaczy Wacław Bejtan, wicedyrektor departamentu eksploatacji systemów centralnych w ZUS. Dodaje, że zakład uporządkował też zapisy na kontach płatników w systemie informatycznym ZUS. To wszystko pozwoliło oszacować kwotę, której OFE nie powinny dostać. Jest to ok. 1,5 mld zł uzbieranych w latach 1999 – 2007. Do tej pory ZUS przekazał funduszom łącznie 116,8 mld zł składek.”, czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„– Z początkiem 2009 r. zaczniemy odzyskiwać od funduszy pieniądze – twierdzi wicedyrektor. Nie wiadomo, ile to potrwa. – Musimy rozliczyć każdą składkę indywidualnie na koncie ubezpieczonego. To złożone przedsięwzięcie. Jak uruchomimy przetwarzanie danych, będziemy w stanie określić, ile to może potrwać – dodaje Wacław Bejtan. Wraz ze składkami, które nienależnie trafiły do OFE, zarówno ZUS, jak i fundusze, będą musiały oddać pobrane opłaty.”, informuje dziennik.

„Z pisma wysłanego przez ZUS do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, do którego dotarła ‚Rz’, wynika, że najwięcej nienależnych składek trafiło do największych OFE. Przeciętnie jest to jednak kwota stanowiąca zaledwie 1,1 proc. aktywów funduszy na koniec listopada tego roku. W odniesieniu do aktualnych aktywów takich składek najwięcej otrzymały fundusze Aegon i Pekao (po 1,7 proc. aktywów), a najmniej Axa (0,7 proc.).”, czytamy.

Otwarte fundusze emerytalne to w Polsce tzw. II filar ubezpieczeniowego systemu emerytalnego. Powstały w 1999 roku po reformie systemu emerytalnego przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka. Zadaniem OFE jest gromadzenie i pomnażanie składek pieniężnych, które osoby ubezpieczone obowiązkowo wpłacają. Od roku 2014 zarządzaniem pieniędzy zgromadzonych przez OFE będą się zajmowały zakłady emerytalne.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Katarzyna Ostrowska