Ogólnopolski Bank Spółdzielczy

SKOK Stefczyka jest potęgą w sektorze SKOK. W końcu 2006 r. miał aktywa wartości 2 miliardów złotych, 15 mln zysku netto, 511 tys. członków, 237 placówek w całym kraju i zatrudniał 1478 osób. To głównie ta kasa, której aktywa to jedna trzecia aktywów całego sektora SKOK, prowadzi ogólnopolskie kampanie reklamowe z wykorzystaniem telewizji, dzięki czemu sektor SKOK jest ciągle widoczny w mediach.

W sektorze banków spółdzielczych (SBS) nie ma takiego potężnego podmiotu. Największy Krakowski Bank Spółdzielczy z aktywami wartości 992 mln zł, jest znacznie mniejszy niż SKOK im. Stefczyka. Ma tylko 53 placówki i działa tylko na południu Polski.

Podobną do SKOK Stefczyka instytucję, walczącą na rynku consumer finance w dużych miastach można byłoby utworzyć w SBS organizując fuzję np. Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego w Brodnicy, Banku Spółdzielczego w Barlinku i Spółdzielczego Banku Ogrodniczego w Warszawie. Banki te działają na różnym terenie. Nie konkurują ze sobą. Fuzja przyniosłaby więc efekty skali. Nowy Ogólnopolski Bank Spółdzielczy miałby 3,1 mld aktywów i 246 placówek.

Waga takiego banku dla SBS byłaby jednak znacznie większa niż Banku Polskiej Spółdzielczości SA, największego banku zrzeszającego, zaliczanego zresztą przez NBP jako spółka akcyjna do sektora banków komercyjnych. OBS miałby mniej aktywów, ale więcej placówek niż Bank BPS i skupiłby się na najbardziej perspektywicznym rynku consumer finance w dużych miastach. Wybrane przez mnie banki mają już spore sukcesy w tej dziedzinie.

OBS nadal byłby spółdzielnią, jak SKOK Stefczyka, ale działałby bardziej na zasadach komercyjnych, jak SKOK Stefczyka. Mógłby odnieść spory sukces i przyłączać inne banki spółdzielcze.

Czy OBS to zwariowany pomysł? Może. Sukces SKOK Stefczyka pokazuje jednak, że warto korzystać z efektów skali działania.

Aktywa wybranych banków spółdzielczych w końcu 2006 r. w mln zł

Krakowski Bank Spółdzielczy 992

Podkarpacki Bank Spółdzielczy 640

Bank Spółdzielczy w Brodnicy 561

Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie 326

Wielkopolski Bank Spółdzielczy 320

Bank Spółdzielczy w Barlinku 288

Łącznie 3127

Placówki wybranych banków spółdzielczych w końcu 2006 r

Krakowski Bank Spółdzielczy 53

Podkarpacki Bank Spółdzielczy 69

Bank Spółdzielczy w Brodnicy 47

Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie 15

Wielkopolski Bank Spółdzielczy 44

Bank Spółdzielczy w Barlinku 18

Łącznie 246

źródło danych: „Rzeczpospolita”